13 października 2009 r. w auli Wyższego Seminarium Duchownego w Obrze odbyło się Forum Inicjatyw Samorządowych w których to wzieli udział przedstawiciele kilkunastu miast Wielkopolski.
W trakcie całej uroczystości odbyło się kilka wykładów, przemówień z czego wywiązały się szeroko idące dyskusje oraz deklaracje.
Całą uroczystość uświetniły przedstawienia wykonane przez dzieci ze szkoły Podstawowej w Świętnie oraz młodzież z Gimnazjum w Obrze. Między występami przygrywał zespół Gitary Niepokalanej.
Wystąpienie Burmistrz Wolsztyna
Ojcze Rektorze – gospodarzu tego przyjaznego nam zawsze miejsca, Księże Prałacie – delegacie Księdza Arcybiskupa Metropolity, Czcigodni księża
i ojcowie, Panie Marszałku, Panie Starosto, Szanowni Państwo!
W tym roku mija dziesięć lat od podjęcia przez Radę Miejską w Wolsztynie, Uchwały, przyznającej Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II, Honorowe Obywatelstwo Wolsztyna i Ziemi Wolsztyńskiej. I chociaż mamy świadomość tego, że ta inicjatywa sprzed dziesięciu laty, bardziej może wynikała z motywów obywatelskich i społecznych niż z siły wiary, to wciąż uważamy, że w niczym to nie umniejsza naszego zaszczytu bycia zaliczanym do grona tzw. miast papieskich.
Dziś, mimo upływu dziesięciu lat od tamtej daty, i mimo upływu już kilku lat od śmierci Jana Pawła II, nieustannie trwamy w dziękczynieniu Bogu za tamten dar i za dar całego pontyfikatu. Najlepszym zaś i najbardziej wymownym sposobem wyrażenia naszej pamięci o Nim, jest zgłębianie papieskiego nauczania, Jego przesłania, które pozwala nam codziennie „przekraczać próg nadziei i nie zatrzymywać się przed nim”.
Fakt przyznania Honorowego Obywatelstwa Janowi Pawłowi II, upamiętniliśmy kilka lat temu tablicą, umieszczoną na frontonie wolsztyńskiej Fary. Przy stosownych okazjach zapalamy pod nią znicze i składamy wiązanki kwiatów. Na placu przykościelnym parafii św. Józefa, na kamiennym cokole stoi Jego figura; podobna jest w parafii świętego Bartłomieja w Kębłowie. Jedna z placówek oświatowych w naszej gminie - Zespół Szkolno – Przedszkolny w Świętnie nosi imię Papieża Polaka.
Na naszej stronie internetowej zawarta jest informacja o tym , że Wolsztyn jest miastem papieskim.
Każdego roku, z okazji „Dnia Papieskiego”, w kościele Wniebowstąpienia Pańskiego, mają miejsce koncerty poświęcone Janowi Pawłowi II. Dość wspomnieć takich znakomitych artystów występujących w przeszłości, jak profesor Stefan Stuligrosz z grupą swoich „Słowików”, „Trebunie Tutki” z umiłowaną przez Jana Pawła muzyką góralską, czy chór „Sorridere” z pomorskiego Gryfina. Podobnie będzie i w tym roku, już w najbliższą niedzielę.
Szanowni Państwo!
Ważnym niewątpliwie przedsięwzięciem w tym zakresie był ogłoszony w 2006 roku konkurs literacki pt. „Moje spotkanie z Janem Pawłem II”. Jego głównym celem było zebranie świadectw ze spotkań naszych mieszkańców z Papieżem – dorosłych, młodzieży i dzieci, ukazanie poprzez rozmaite formy literackiej wypowiedzi, ich przeżyć religijnych i patriotycznych; refleksji na temat jego słów, które utkwiły w pamięci i sercach odwiedzających Jana Pawła wolsztynian, a które zmieniły coś w ich życiu i postępowaniu. Efektem tego konkursu była wydana w trzecią rocznicę Jego śmierci, książka pt. „Nasze spotkania z Janem Pawłem II”. Zamieszczono w niej najciekawsze prace i zdjęcia ze spotkań mieszkańców naszego miasta i okolic z Ojcem Świętym, jakie miały miejsce na przestrzeni lat tego wspaniałego pontyfikatu. Inną, skromniejszą nieco pozycją, jest tomik wierszy, zatytułowany, „Wolsztyńscy poeci Papieżowi”. Niektóre z wierszy powstały w dzień, lub krótko po śmierci Papieża.
Kiedy odszedł Papież Jan Paweł II – „Nasz Papież”, jak Go nazywaliśmy i wciąż nazywamy, nie brakowało przekonania, że Jego śmierć będzie katalizatorem, przemieniającym nasze życie, nie tylko to osobiste, ale i społeczne. Wydaje się, że dziś mimo odejścia, nadal jest dla nas tu nad Dojcą, autorytetem i bardzo wyraźnym punktem odniesienia, kiedy dokonujemy życiowych wyborów. Jego nauczanie a także to, że był naszym rodakiem, wpływają ożywczo, choć może nie „rewolucyjnie”, głównie na nasze praktykowanie wiary, ale także i na pielęgnowanie cnót społecznych, co dla nas samorządowców jest niezmiernie ważne.
Jego następca na Stolicy Piotrowej, obecny papież Benedykt XVI powiedział, że zgłębianie i przekazywanie następnym pokoleniom dziedzictwa Jana Pawła II, to dotykanie tajemnicy jego świętości. Myślę drodzy Państwo, że to co tu dziś ma miejsce, ta inicjatywa „Wielkopolskiego Forum Samorządowych Inicjatyw Społecznych”, to w jakiś sposób także dotykanie tej tajemnicy. To jeszcze jedna okazja do zrozumienia, że Jan Paweł II był wielkim Darem Niebios – dla Kościoła, dla świata, dla Polski, dla nas. Nie zmarnujmy tego Daru!
Kończąc pragnę serdecznie powitać przybyłych na nasze Forum znakomitych gości:
- Przedstawiciela Arcybiskupa Poznańskiego księdza Prałata Jana Stanisławskiego
- Posła na Sejm RP Pana Romualda Ajchlera
- Wice Marszałka Województwa Wielkopolskiego Pana Arkadiusza Błochowiaka
- Przedstawicieli Powiatu Wolsztyńskiego na czele z Panem Starostą Ryszardem Kurpem
- Burmistrzów i Wójtów Gmin sąsiednich
- Radnych Rady Miejskiej w Wolsztynie z jej przewodniczącym Krzysztofem Lisiewiczem
Witam gorąco przedstawicieli tych samorządów wielkopolskich, które w rożny sposób uhonorowały na swoim terenie Papieża Jana Pawła II. Bez Państwa obecności, dzisiejsze „Forum”, nie spełniło by założonego przez nas celu.
Cieszę się, że są z nami przedstawiciele stowarzyszeń katolickich – Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” z Przewodniczącym Rady Okręgu Wielkopolskiego – Panem Karolem Irmlerem, oraz Stowarzyszenia „Pamięć Jana Pawła II” z jego Prezesem – Panem Ryszardem Zawadowskim.
Witam także księży z dekanatu wolsztyńskiego, siostry zakonne, obecnych tu alumnów Wyższego Seminarium, kadrę kierowniczą jednostek organizacyjnych gminy, oraz wszystkich tych, dla których pamięć o Janie Pawle II jest wciąż żywa.
Burmistrz Wolsztyna
Andrzej Rogozinski
Okolicznościowe widokówki:
więcej informacji na temat Forum Papieskiego
kliknij na obrazek aby przeczytać więcej...
>> Program <<
Cele Forum: