W dniach 10 – 12 września 2012 r, w zaprzyjaźnionym od lat mieście Maasbree w Holandii przebywała polska delegacja, w skład której wchodził Burmistrz Wolsztyna pan Andrzej Rogozinski, Przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Rekreacji pani Barbara Bajon, Dyrektor Biblioteki pani Arleta Prządka oraz wolsztyńska grupa rekonstruktywna z Wielkopolskiego Towarzystwa Techniki Militarnej. Burmistrz Wolsztyna oraz przedstawicielka Rady Miejskiej gościli na zaproszenie władz nowo utworzonej Gminy Peel en Maas, w skład, której wchodzi obecnie Maasbree, a z którym to we wrześniu 1999 roku nasza gmina podpisała umowę o Partnerstwie Miast. Natomiast pani Dyrektor wraz z grupą rekonstruktywną gościła na zaproszenie pana Vincenta Freriksa, Dyrektora Bibliotheek Maas en Peeal majacą siedzibę w Maasbree i w Baarlo.
W tych dniach miały miejsce dwie ważne dla Gminy Wolsztyn uroczystości; we wtorek o 15.00 w siedzibie biblioteki w Maasbree Burmistrz Wolsztyna i Burmistrz Peel en Maas, pani Wilma Delissen-van Tongerlo podpisali aneks do umowy o Partnerstwie Miast stanowiący o dalszej przyjaźni i współpracy między Gminą Wolsztyn a Gminą Peel en Maas. W tej uroczystości uczestniczyli liczni zaproszeni goście; wśród nich sekretarz Ambasady Polskiej w Holandii, pan Janusz Wołosz oraz przewodniczący Fundacji Maasbree-Wolsztyn (teraz Peel en Maas), pan Marcel Klein. W swoich wystąpieniach Burmistrzowie podkreślali, iż stosunki partnerskie i więzi przyjaźni zadzierzgnięte w 1999 roku, na przestrzeni minionych lat były owocne i znacząco wpłynęły na społeczności obu miast, stając się stałym elementem współpracy. Uroczystość miała miejsce w siedzibie biblioteki w Maasbree przy J. F. Kennedyplein, w samym centrum miasta. Przed drzwiami biblioteki cały dzień pełnili wartę żołnierze z grupy rekonstruktywnej ubrani w mundury wojskowe żołnierzy gen. Maczka i gen. Sosabowskiego, którzy w czasie II wojny światowej brali udział w wyzwoleniu wielu miast Holandii, a w szczególności Bredy. Warto w tym miejscu dodać, iż dzięki staraniom dyr. Vincenta Freriksa i jego pracowników w bibliotece znajduje się bogaty zbiór książek pisanych po polsku, przeznaczonych dla Polaków, którzy licznie zamieszkują tę gminę.
Uroczystością towarzyszącą podpisaniu Aneksu o Partnerstwie Miast było otwarcie 11 września w bibliotece wystawy poświeconej „polskim wybawicielom wojennym”. Eksponaty pochodziły z Muzeum gen. Maczka w Bredzie, uzupełnione materiałami z Wolsztyna przywiezionymi przez grupę rekonstruktywną. Z wystawą połączone zostały 3 wykłady, wszystkie przeznaczone dla Holendrów, a mówiące o wielkim poświeceniu żołnierzy polskich w czasie wyzwalania Holandii i walk na Zachodzie. W jednym z takich wykładów, który miał miejsce zaraz po podpisaniu aneksu, uczestniczyła także delegacja z Wolsztyna.
Z inicjatywy dyrektora biblioteki w Maasbree, 25 września będzie miała miejsce w Baarlo jeszcze jedna wystawa, tym razem poświęcona niemieckim obozom zagłady na polskiej ziemi. Eksponaty zostały przywiezione przez dyrektorkę biblioteki wolsztyńskiej, a pochodzą z Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Wystawa będzie wspomożona audiowizualną prezentacją i wykładem na ten temat.
Dzięki tej wizycie na nowo zacieśniły się więzy przyjaźni miedzy Polakami a Holendrami, a także Polakami, którzy tutaj mieszkają. Burmistrz Wolsztyna i Burmistrz Peel en Maas zapewnili o dalszej współpracy między miastami partnerskimi, a Holendrzy z wielkim zainteresowaniem zaczęli poznawać najnowszą historię Polski. Również i my, mieszkańcy Gminy, mogliśmy złożyć hołd generałowi Maczkowi i polskim żołnierzom poległym w walkach na Zachodzie, składając w polskiej kwaterze cmentarza wojskowego w Bredzie biało-czerwony wieniec z napisem „Burmistrz Wolsztyna-Polska” i zapalając znicz na grobie generała Maczka, który chciał zostać pochowany wśród swoich żołnierzy. W imieniu Burmistrza Andrzeja Rogozinskiego złożyła wieniec i zapaliła znicz Dyrektor Biblioteki Arleta Prządka.