Specjalizował się w zakresie taktyki walki z użyciem broni przeciwpancernej. Pod okiem majora dypl. Mariana Kopańskiego z Oddziału II Sztabu 3 Dywizji Piechoty Legionów szkolony był także do pracy w wywiadzie. W wojsku odebrał też staranne wychowanie patriotyczne, zwłaszcza pod wpływem wielkiej osobowości dowódcy 9 PP Leg. w latach 1936-39 płk. Stanisława Sosabowskiego, późniejszego generała.
Druga wojna światowa, począwszy od kampanii wrześniowej w 1939 roku, to dla Jana Wosia czas walki, najpierw jako żołnierza Wojska Polskiego, następnie w strukturach Związku Walki Zbrojnej i wreszcie w szeregach Armii Krajowej w rejonie Zamościa. Kilkakrotnie w tym czasie NKWD wydało na niego wyrok śmierci, więc celem uniknięcia aresztowania przedarł się do Wielkopolski, gdzie dalej walczył w ramach ruchu „Wolność i Niezawisłość”- struktury Wielkopolskiej Samodzielnej Grupy Ochotniczej „Warta” – organizacji oporu wobec prosowieckiej władzy w Polsce, sformowanej przez ostatniego komendanta Okręgu Poznańskiego AK ppłk. Andrzeja Rzewuskiego ps. „Hańcza”.
Po kolejnych amnestiach powrócił do Wolsztyna ok. 1954 r. Borykając się z wieloma problemami codziennymi i utrudnieniami związanymi z brakiem przynależności do partii, zajmował wiele odpowiedzialnych stanowisk w firmach wolsztyńskich. Był m.in. prezesem Zarządu PSS „Społem” w Wolsztynie, kierownikiem gospodarstwa Kółek Rolniczych w Mochach i aż do przejścia na emeryturę – kierownikiem Stacji Testowej Kur we Wroniawach. Wszędzie wykazał się dużą kompetencją i sprawnością w działaniu.
Po upadku systemu komunistycznego powierzono mu funkcję przewodniczącego Komitetu Obywatelskiego w Wolsztynie, a po pierwszych wolnych wyborach samorządowych został burmistrzem Wolsztyna. Funkcję tą pełnił w okresie od 6 czerwca 1990 roku do 20 lutego 1992 roku. Był to okres bardzo trudny dla odrodzonego samorządu. Wszyscy uczyli się wówczas zasad prawdziwej demokracji, a autorytet burmistrza Jana Wosia bardzo temu procesowi sprzyjał. W tym okresie zaczęły powstawać pierwsze gminne programy inwestycyjne, w szczególności w zakresie infrastruktury komunalnej. W latach 1991-92 wybudowany został odcinek magistrali wodociągowej z Wroniaw do Adamowa, rozpoczęto budowę nowoczesnego składowiska odpadów w Powodowie, powstał budynek komunalny przy ul. Przemysłowej 1 w Wolsztynie, rozpoczęto budowę sieci gazowej na terenach wiejskich, wybudowano też pierwszy odcinek kanalizacji sanitarnej w centrum Wolsztyna. Pan Burmistrz Jan Woś całym sercem oddany był swojej pracy, podejmował często ryzyko stawiania pierwszych kroków w realizacji przez samorząd trudnych przedsięwzięć i inwestycji. Wielkim zapałem i energią zaraził wielu swoich młodych współpracowników.
Z pewnością na trwałe zapisał się w historii Miasta i Gminy Wolsztyn.
Uroczysta Sesja Rady Miejskiej w Wolsztynie 2009-01-05