15 sierpnia 2009 roku w Kębłowie odbyły się Dożynki Gminno - Parafialne.
Księże Proboszczu!
Drodzy Rolnicy!
Dostojni Goście!
Przepiękna polska tradycja nakazuje dzielić się chlebem. Ten gest jest wyrazem braterstwa, przyjaźni i chęci przyjścia z pomocą drugiemu człowiekowi.
My również zgodnie z tradycją podzieliliśmy się tym chlebem ze wszystkimi mieszkańcami naszej Gminy i przybyłymi do nas gośćmi. Niech tego chleba, który jest symbolem dostatku nigdy i nikomu nie zabraknie w naszej gminie i naszej umiłowanej Ojczyźnie.
Szanowni Państwo!
Dożynki to dla każdego rolnika jedno z najpiękniejszych świąt. To radość i odpoczynek po ciężkiej pracy.
Dożynki mają długą tradycję na ziemiach polskich. Obchodzono je już w XVI wieku, kiedy rozwinęła się gospodarka folwarczno - dworska. Urządzali je dla żniwiarzy właściciele majątków ziemskich. Była to zabawa, poczęstunek i tańce - jako nagroda za dobrze wykonaną pracę przy żniwach i zebrane plony. Wieniec dożynkowy nazywany był "plonem" i uosabiał wszystkie zebrane plony i urodzaj.
Wieniec niesiono do kościoła do poświęcenia, następnie ze śpiewem w uroczystym pochodzie udawano się do właściciela pola - gospodarza dożynek.
Na przestrzeni wieków obrzędy dożynkowe zmieniały swój charakter. U schyłku XIX wieku organizowano dożynki chłopskie, w okresie lat 20 i 30 - tych XX wieku zaczęto organizować dożynki gminne, powiatowe oraz parafialne. Organizowały je lokalne samorządy, partie chłopskie, a przede wszystkim Koła Stronnictwa Ludowego, Kółka Rolnicze, Kościoły czasem szkoły. Dożynki tamtych czasów były manifestacją odrębności chłopskiej i dumy tego stanu.
Po II wojnie światowej przez wiele lat dożynki miały charakter bardziej polityczny.
Po 1980 roku dożynki zmieniły kolejny raz swój charakter - pozostając świętem rolniczego stanu, stały się jednocześnie uroczystością religijną i dziękczynieniem składanym Bogu za plony i szczęśliwy przebieg żniw.
W wielu parafiach powrócono do dożynek parafialnych, a w naszej Gminie do organizowanych po raz kolejny dożynek Gminno – Parafialnych.
Tak dawniej jak i dziś dożynki są ważne dla wszystkich, bo przypominają, że to właśnie dzięki ciężkiej pracy rolnika codziennie trafia na stoły w naszych domach polski chleb.
Wielu ludziom trudno jest docenić pracę rolnika. Zapominają, że bezpieczeństwo człowieka to przede wszystkim bezpieczeństwo żywnościowe. Praca rolnika jest wciąż podstawą egzystencji ludzkiej, nikt i nic tego nie przekreśli.
O rolnikach tak bardzo pięknie powiedział Papież Jan Paweł II "Oddaję hołd spracowanym rękom polskiego rolnika. Tym rękom, które z trudnej ciężkiej ziemi wydobywały chleb dla kraju, a w chwilach zagrożenia były gotowe tej ziemi strzec i bronić."
Również i ja z ogromnym uznaniem odnoszę się do trudu i poświęcenia rolników i ich rodzin. Dziękuję Państwu za pracę, wytrwałość i konsekwencję.
Szanowni Państwo !
Tereny wiejskie naszej gminy związane są przede wszystkim z produkcją rolną, w części z prowadzonym tu przetwórstwem rolno-spożywczym oraz działalnością produkcyjno-usługową.
Naszą gminę charakteryzuje stosunkowo wysoki udział terenów użytkowanych rolniczo w stosunku do jej powierzchni ogólnej. Użytki rolne o powierzchni około 12 tysięcy ha stanowią 47 % obszaru Gminy. W ich strukturze dominują grunty orne, które stanowią 69% ogólnej powierzchni, następnie łąki i pastwiska – 31 %. Niewielki udział mają sady, które zajmują 0,16 % użytków rolnych. Grunty orne gminy charakteryzują się średnią i niską jakością.
Zasadniczy udział w produkcji rolnej mają rolnicy indywidualni. Największa liczba gospodarstw indywidualnych występuje we wsiach: Kębłowo, Stary Widzim, Obra, Tłoki. Ogółem rolnicy indywidualni prowadzą ok. 1000 gospodarstw o powierzchni od 1,00 ha do około 200 ha gruntów rolnych. W Gminie Wolsztyn przeważają gospodarstwa małe od 1-5 ha (ok. 50%). Gospodarstwa powyżej 10 ha stanowią około 20% .
Produkcja roślinna w gospodarstwach indywidualnych ze względu na przewagę słabych gleb nastawiona jest przede wszystkim na uprawę zbóż.
Coraz więcej rolników i przedsiębiorców decyduje się na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej, wśród których na terenie naszej gminy przeważają: uprawa pieczarek oraz boczniaków, fermy drobiarskie oraz uprawa szparagów.
Od przeszło pięciu lat jesteśmy w Unii Europejskiej. Jesteśmy bliżej świata i zyskujemy nowe możliwości, nie brakuje jednak w dalszym ciągu kłopotów i trudności. Jestem przekonany, że uda się je wspólnie pokonać i najbliższe lata przyniosą polskim rolnikom więcej radości, satysfakcji i efektów z ich ciężkiej pracy. Zmienia się Polska, zmienia się także nasza gmina, miasto i wsie. Daliście Państwo dowód, że potraficie umiejętnie korzystać z możliwości i szans, które dała nam Unia. Już dzisiaj widzimy te efekty.
Jako Burmistrz naszej Gminy bardzo się cieszę, że nasi rolnicy skutecznie korzystają z udostępnionych środków pomocowych, przeznaczonych na modernizację gospodarstw rolnych. Dzięki tym środkom oraz pracowitości i gospodarności naszych rolników dotychczasowe gospodarstwa zmieniają swoje oblicze, są coraz lepiej przygotowane do sprostania silnej konkurencji na rynku produkcji żywności. W ostatnich latach powstało wiele nowych obiektów inwentarskich, gospodarczych. Zainstalowanych zostało wiele nowoczesnych rozwiązań technologicznych zarówno w produkcji mleczarskiej, hodowli trzody chlewnej oraz produkcji drobiu. Na polach widzimy coraz więcej nowych ciągników i maszyn rolniczych, które ułatwiają pracę naszym rolnikom, oraz pozwalają na zwiększenie rozmiarów produkcji, a tym samym uzyskiwanie lepszych wyników ekonomicznych prowadzonej działalności.
Drodzy Rolnicy i Szanowni Goście dzisiejszego Święta Plonów !
Pozwolicie Państwo, że na koniec mojego wystąpienia podziękuję wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie dzisiejszego święta.
Pragnę bardzo serdecznie podziękować księdzu proboszczowi Andrzejowi Krusiowi za odprawienie mszy św. i wygłoszoną homilię.
Dziękuję mieszkańcom Kębłowa, a także wsi tworzących kębłowską parafię za podjęcie trudu organizacji gminno-parafialnych Dożynek. Szczególne podziękowania należą się Panu Sołtysowi Bogdanowi Świetlińskiemu, Radzie Sołeckiej, Paniom z Koła Gospodyń Wiejskich, Ochotniczej Straży Pożarnej oraz Ludowemu Zespołowi Sportowemu „Dąb Kębłowo”.
Składam także podziękowania pracownikom Wolsztyńskiego Domu Kultury, a szczególnie Zespołowi Pieśni i Tańca Kębłowo za przepięknie przedstawiony obrzęd dożynkowy, a także zaangażowanym pracownikom Urzędu Miejskiego w Wolsztynie
Dziękuję też Powiatowej Wolsztyńskiej Orkiestrze Dętej za uświetnienie dzisiejszej uroczystości.
Składam wyrazy podziękowania sołtysom oraz przedstawicielom wszystkich wsi tworzących naszą małą ojczyznę za przyniesione symboliczne dary z plonów naszej ziemi.
Bardzo serdecznie dziękuję Wam wszystkim Szanowni Zebrani za udział w dzisiejszej uroczystości. Życzę wszystkim zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz dalszej wytrwałości w zmaganiach z codziennością naszego życia.
A dziś – bawmy się i radujmy, bo nadszedł czas zasłużonej zabawy i odpoczynku po ciężkiej pracy.
Dziękuję za uwagę!
Burmistrz Wolsztyna
Andrzej Rogozinski
Godzina 19:00 występ zespołu Hanka Rybka
Główny sponsor Dożynek 2009 w Kębłowie