Przemówienie Burmistrza Wolsztyna
Panie i Panowie Dyrektorzy ! Grono Pedagogiczne!
Szanowni Goście! Drodzy Uczniowie!
Dzisiejsze święto, obchodzone w różnych terminach w większości państw na świecie, jest wyjątkowe w życiu każdej szkoły. W sposób szczególny ogarniamy dziś myślą wszystkie osoby zajmujące się edukacją i oświatą, jednak powszechnie kojarzony jest z dniem nauczyciela.
Historia Dnia Nauczyciela w Polsce ma swoje początki w 1957 roku, kiedy to podczas Światowej Konferencji Nauczycielskiej w Warszawie ustalono, że 20 listopada będzie Międzynarodowym Dniem Karty Nauczyciela i tym samym – świętem nauczycieli. Konferencję zorganizował Związek Nauczycielstwa Polskiego, który jako pierwszy sformułował na konferencji w Paryżu, w 1946 roku ideę Karty Nauczyciela. Zgodnie z ustawą sejmową z 1972 roku, Międzynarodowy Dzień Karty Nauczyciela przerodził się w Dzień Nauczyciela, obchodzony 14 października – w rocznicę powołania Komisji Edukacji Narodowej z inicjatywy króla Stanisława Augusta. Począwszy od 1982 roku święto to zyskało obowiązującą do dziś nazwę „Dnia Edukacji Narodowej”
Szanowni Państwo!
Podczas tegorocznych obchodów trudno nie wspomnieć o jeszcze jednym wydarzeniu, które zapisało się trwale w historii nauczycielstwa polskiego. W październiku bieżącego roku obchodzimy 70-tą rocznicę powstania Tajnej Organizacji Nauczycielskiej – konspiracyjnej organizacji Związku Nauczycielstwa Polskiego, powołanej tuż po wybuchu II wojny światowej w Warszawie. Od pierwszych dni okupacji hitlerowskiej organizowała ona tajne nauczanie, pomoc dla nauczycieli, ukrywała poszukiwanych przedstawicieli inteligencji, pomagała osadzonym w obozach koncentracyjnych i więzieniach. Organizacja budowała swoje struktury ma terenie całego Generalnego Gubernatorstwa oraz oddziaływała na terenach przyłączonych do III Rzeszy Niemieckiej, takich jak Pomorze czy Śląsk. Współpracowała z Delegaturą Rządu na Kraj i ze Związkiem Walki Zbrojnej, a następnie z Komendą Główną Armii Krajowej. Mimo grożących kar za nielegalne nauczanie, wielu nauczycieli nie przerwało swojej misji i przez cały okres II wojny światowej służyło młodzieży. Tysiące straciło życie w obozach koncentracyjnych i więzieniach gestapo. Wśród bohaterów tamtych trudnych czasów z dumą możemy wymienić Panią profesor Annę Hajduk, mieszkankę Wolsztyna, która w latach wojny prowadziła tajne nauczanie na Kieleczczyźnie i która zechciała zaszczycić nas dziś swoją obecnością. Wspomnę również, że 10 lat temu - za swoją działalność - Pani Profesor Hajduk, jako jedna z pierwszych , została uhonorowana odznaczeniem „Zasłużony dla Ziemi Wolsztyńskiej”, przyznanym przez Radę Miejską uchwałą z dnia 29 grudnia 1998 roku. Pani Anno – dziękujemy!
Szanowni Pedagodzy!
Choć czasy, w których przyszło nam żyć są zgoła inne niż tamta rzeczywistość wojenna, jedno pozostaje niezmienne – zawód nauczyciela to nie tylko wyuczona profesja, to musi być też powołanie. Powołanie do szerzenia edukacji, wychowywania młodych ludzi i uczenia ich nie porzucania marzeń. To wychowanie i kształtowanie dzieci i młodzieży ułatwia wyrazista osobowość, dobry kontakt z uczniami, umiejętność zainteresowania przedmiotem. Efektem takiego podejścia do zawodu są liczne sukcesy uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych osiągane w olimpiadach przedmiotowych i sporcie na szczeblu wojewódzkim, a nierzadko krajowym. To nie tylko powód do wielkiej satysfakcji dla uczniów i nauczycieli, ale przede wszystkim doskonała promocja gminy Wolsztyn. Dziękując obecnym tu, wyróżnionym nauczycielom, a za Państwa pośrednictwem Waszym koleżankom i kolegom za codzienny trud i efektywną pracę życzę, by każdy z Państwa mógł oddziaływać swoim autorytetem na wychowanków, byście doznawali satysfakcji z tego, co dla nich robicie, a także wdzięczności i należnego szacunku.
Panie i Panowie Dyrektorzy!
Wasza rola, poza byciem nauczycielem, musi łączyć się dziś z rolą menedżera kierującego często dużym zakładem pracy. Waszą troską jest dbałość o właściwe warunki pracy i nauki w kierowanym przez siebie obiekcie. Oczywiście, bez wsparcia ze strony organu prowadzącego, jakim jest samorząd Miejski, trudno byłoby Wam sprawować swoją funkcję. Osobiście uważam, że współpraca na tym polu układa się dobrze i mam nadzieję, że w kolejnych latach dalej wspólnie tak efektywnie będziemy mogli rozbudowywać i modernizować bazę oświatową w naszej gminie. Dziękując dziś Państwu za codzienny trud, życzę realizacji wszelkich planów i zamierzeń, zarówno tych zawodowych, jak i osobistych.
Panie i Panowie!
Jak już wspomniałem, niezwykle ważnym elementem systemu oświaty, jest liczna grupa osób administracji i obsługi, bez których niemożliwe jest sprawne funkcjonowanie tej dziedziny życia. Mam tu na myśli sekretarki, woźnych, sprzątaczki, konserwatorów i inne osoby nieodłącznie związane z pracą szkoły czy przedszkola, a także Panie z Gminnego Zespołu Obsługi Ekonomicznej i Administracyjnej Oświaty dbające o dobrą kondycję finansową tych placówek. Dziękuję wszystkim Państwu za codzienny trud, który ma tak ogromny wpływ na tworzenie dobrego wizerunku szkoły czy przedszkola.
Dziękując Państwu za uwagę, życzę wszystkim pracownikom oświaty w Gminie Wolsztyn zdrowia i wszelkiej pomyślności osobistej, a także dużo codziennych radości związanych z wykonywaną pracą.