5 stycznia 2010 roku odbyły się gminne obchody 91-rocznicy Powstania Wielkopolskiego. Podczas uroczystej Sesji Rady Miejskiej nadano tytuł Zasłużony dla Ziemi Wolsztyńskiej. Zgodnie z uchwałą Rady Miejskiej w Wolsztynie z dnia 30 grudnia 2009 roku tytuł ten otrzymali:
MATUSZKIEWICZ STEFAN
Urodził się 23 lipca 1924 roku w Wolsztynie. Wybuch II wojny światowej przerwał mu naukę w miejscowym Gimnazjum Ogólnokształcącym. Urząd Pracy skierował go do pracy w niemieckiej firmie E. Schulz – Hurt Żelaza i Sprzętu Gospodarstwa Domowego, gdzie wraz z kilkoma Polakami pracował do końca okupacji. W tym czasie brał udział w dostarczaniu paczek żywnościowych do obozu jenieckiego w Komorowie, narażając się na represją ze strony Niemców. W czerwcu 1945 roku został powołany do Wojska Polskiego i skierowany do Oficerskiej Szkoły Łączności, po ukończeniu której służył w Wojskach Ochrony Pogranicza. Jako porucznik dowodził oddziałem biorącym udział w walkach w Sudetach z grupami żołnierzy hitlerowskich oraz zbrojnym podziemiem ukraińskim na Lubelszczyźnie i w Bieszczadach.
W 1950 roku ze względów zdrowotnych Pan Stefan zwolnił się z wojska i powrócił do Wolsztyna, gdzie podjął pracę w Powiatowym Przedsiębiorstwie Budowlanym jako kierownik transportu, kierownik sekcji zatrudnienia i płac, a w 1954 roku jako zastępca dyrektora do spraw administracyno-finansowych. Ze względu na likwidację przedsiębiorstwa przeniósł się do Rejonu Energetycznego. W tym czasie podjął studia zaoczne w Wyższej Szkole Ekonomicznej w Poznaniu na Wydziale Ogólno-Ekonomicznym, które ukończył w 1963 roku, uzyskując tytuł magistra ekonomii.
W tym samym roku został powołany na stanowisko dyrektora Wolsztyńskich Zakładów Terenowego Przemysłu Materiałów Budowlanych w Rostarzewie, zrzeszających sześć cegielni z powiatu wolsztyńskiego, kościańskiego i nowotomyskiego. Dyrektor Matuszkiewicz dokonał modernizacji starych zakładów, co pozwoliło na polepszenie warunków pracy i podniesienia jakości produkcji. Dużo uwagi poświęcał stosunkom międzyludzkim i warunkom życiowym pracowników. Na tym stanowisku pracował aż do połączenia zakładów z przemysłem kluczowym. Na początku 1966 roku zapadła decyzja o budowie w Powodowie Zakładu Produkcji Betonów Komórkowych. Dyrektorem tego przedsiębiorstwa w budowie został właśnie Pan Stefan Matuszkiewicz. Doskonała organizacja pracy i umiejętność dobrania odpowiedniej kadry umożliwiły sprawny i terminowy przebieg budowy. W krótkim czasie, bo zaledwie po 27 miesiącach pracy – 31 grudnia 1968 roku dzięki osobistemu zaangażowaniu dyrektora Matuszkiewicza, budowa została zakończona. Zaledwie trzy miesiące wcześniej zaczęto przyjmować pracowników, aby ich przeszkolić zawodowo i to oni właśnie brali już udział w rozruchu mechanicznym, a następnie technologicznym zakładu. Rozpoczęto produkcję elementów budowlanych z betonu komórkowego. W tym samym okresie pobudowano podobne zakłady w Miliczu,Pile i Rurce i przyłączono je do przedsiębiorstwa w Powodowie, kierowanego przez dyr. Stefana Matuszkiewicza. Przedsiębiorstwo miało doskonałe wyniki produkcyjne i ekonomiczne. Łącznie zatrudniono 950 ludzi, a jego produkcja zaopatrywała cały zachodni obszar Polski w materiały budowlane. Roczna produkcja wystarczyłaby na wybudowanie miasta wielkości Wolsztyna. W 1973 roku Minister Budownictwa powierzył Dyrektorowi Matuszkiewiczowi budowę nowego zakładu produkcji rur betonowych, kanalizacyjnych „Vimpro”. Zakład został wybudowany w terminie i osiągnął moc produkcyjną wynoszącą rocznie ponad 24 km rur kanalizacyjnych. Dzięki staraniom Dyrektora przy fabryce w Powodowie wybudowano 60 mieszkań dla pracowników, przedsiębiorstwo pomagało pracownikom w budowie domków jednorodzinnych, a także pozyskiwaniu mieszkań spółdzielczych.
W 1988 roku, dzięki inicjatywie i energicznym staraniom dyrekcji przedsiębiorstwa doszło do przekształcenia zakładu w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, której udziałowcami zostali Skarb Państwa i kilkadziesiąt przedsiębiorstw budowlanych. Dyrektorem Zarządu i przedstawicielem Skarbu Państwa w spółce został Pan Stefan Matuszkiewicz. Był to pierwszy i jedyny przypadek w kraju założenia spółki na bazie majątku państwowego. Dzięki zabiegom dyrektora, Zarządu i związków zawodowych pod koniec 1990 roku Skarb Państwa sprzedał pracownikom spółki 52% udziałów.
W uznaniu zasług S. Matuszkiewicz został w 1987 przyjęty przez Ministra Przemysłu o Materiałów Budowlanych w poczet ludzi wybitnie zasłużonych dla polskiego budownictwa i wpisany do Księgi Honorowej Zasłużonych dla Budownictwa, Przemysłu Materiałów Budowlanych, Gospodarki Przestrzennej i Komunalnej.
Za całokształt pracy Pan Stefan Matuszkiewicz został odznaczony Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Honorowymi Odznakami: „Za Rozwój Województwa Poznańskiego” i „Za Rozwój Województwa Zielonogórskiego” W maju 1991 roku przeszedł na emeryturę, jednak nadal pozostał aktywny w życiu społecznym i politycznym gminy Wolsztyn.
Pan Stefan jest działaczem :
- Towarzystwa Rozwoju Ziem Zachodnich
- Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego
- Stowarzyszenia „Rodło”
- Od 1991 roku działa w Kole Związku Kombatantów i byłych Więźniów Politycznych, pełniąc od 2005 roku funkcję prezesa, będąc członkiem tego Koła przyczynił się do wybudowania pomnika Bohaterów Bielnika.
Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919
Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 jest organizacją pożytku publicznego, działającą od 20 lat, przede wszystkim na terenie województwa wielkopolskiego.
Celem stowarzyszenia jest:
- krzewienie wiedzy i kultywowanie pamięci o zwycięskim powstaniu wielkopolskim,
w wyniku którego powróciły do macierzy, ziemie stanowiące kolebkę państwa polskiego,
- popularyzowanie wśród młodego pokolenia Polaków wartości, które przyświecały bohaterskim czynom i życiu powstańców.
Koło Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego w Wolsztynie powstało
w 1989 roku, jako drugie w województwie wielkopolskim. Jego założycielem był św. pamięci Antonii Kut, który przez 5 lat był jego prezesem, a także członkiem Zarządu Głównego Towarzystwa i przewodniczącym sądu koleżeńskiego.
Aktualnie Koło tworzy 42 członków, a kieruje nim Zarząd w składzie:
- Zbigniew Kowalewicz – Prezes
- Waldemar Ignaszewski – wiceprezes
- Wiesława Sobisiak-Zając – Sekretarz
- Czesław Kurpisz – członek
- Czesław Olejnik – Członek
- Szymon Ptak – członek.
Corocznie Koło jest współorganizatorem z Gminą Wolsztyn obchodów związanych
z datą 5-go stycznia na pamiątkę dnia, w którym to powstańcy w 1919 roku wyzwolili Wolsztyn spod panowania niemieckiego. Obchody te mają bardzo uroczysty charakter. Co roku odprawiana jest msza św. w intencji powstańców oraz składane są wiązanki kwiatów na grobach powstańczych i pod tablicami pamiątkowymi. Piękną tradycją Rady Miejskiej w Wolsztynie jest zwoływanie w tym dniu uroczystej sesji, na której to tematyka powstańcza jest mocno wyeksponowana. Warto podkreślić, że z roku na rok pojawia się coraz więcej flag na naszych domach w tym dniu. Dla coraz większej grupy mieszkańców naszego mikroregionu dzień ten traktowany jest jako lokalne święto odzyskania niepodległości.
Koło Towarzystwa w Wolsztynie bardzo poważnie traktuje zadanie popularyzacji wiedzy o powstaniu wielkopolskim poprzez :
- corocznie członkowie Towarzystwa zapraszani są do placówek oświatowych, by tam przekazywać wiedzę o powstaniu,
- nakręcono filmy o przebiegu walk powstańczych w Gminie Wolsztyn i powiecie wolsztyńskim, które trafiły do placówek oświatowych ( autorem filmów był Prezes Towarzystwa Zbigniew Kowalewicz),
- pomoc w wydaniu przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy Wolsztyn książki pt. „Tak przyszła wolność. Wolsztyn 1918 –1919.” W książce tej członek Koła Hubert Rokoszewski opisał przebieg powstania na Ziemi Wolsztyńskiej oraz umieszczono opracowanie Henryka Żurka dotyczące działalności szpitala powstańczego. Poza tym znalazła się tam lista uczestników powstania z naszego terenu,
- w broszurze wydanej przez Urzędu Miejski w Wolsztynie ukazał się tekst Prezesa Koła dotyczący przebiegu walk powstańczych w powiecie wolsztyńskim. Broszura ta trafiła do każdej rodziny w Gminie,
- z udziałem członków Koła odbył się cykl audycji o tematyce powstańczej w Telewizji Kablowej,
- Koło było także współorganizatorem warsztatów metodycznych dla nauczycieli historii w trakcie, których zwiedzili oni rejony walk powstańczych w powiecie wolsztyńskim,
- współpraca z mediami członków Koła zaowocowała szeregiem artykułów w prasie lokalnej i regionalnej.
Koło było współorganizatorem zorganizowanych z wielkim rozmachem obchodów 90–rocznicy Powstania Wielkopolskiego. Zwrócić należy szczególną uwagę na:
- nadanie przez Radę Miejską w Wolsztynie :
- Gimnazjum nr 2 w Wolsztynie imienia „Powstańców Wielkopolskich”,
- rondu w Karpicku imienia „Powstańców Wielkopolskich”,
- umieszczenie sfinansowanych przez Urząd Miejski w Wolsztynie tablic informacyjnych na budynkach przy ulicy 5 Stycznia w Wolsztynie, które wyjaśniają genezę tej nazwy,
- zorganizowanie dla dzieci i młodzieży szeregu konkursów o tematyce powstańczej, a w szczególności wiedzy o powstaniu, recytatorskiego, plastycznego, piosenki powstańczej oraz na opracowanie komiksu o tematyce powstańczej,
- odnowienie przez Urząd Miejski w Wolsztynie pomnika powstańczego w Kębłowie,
- wystawę pamiątek z okresu powstania zorganizowaną przez Muzeum Regionalne w Wolsztynie,
- uruchomione na stronach internetowych Urzędu Miejskiego i Starostwa Powiatowego „zakładki” poświęconej tematyce powstańczej,
- akcję zbierania pamiątek z okresu powstania. Najcenniejszym znaleziskiem okazał się proporzec drużyny powstańczej z Kębłowa, który został przekazany Muzeum Regionalnemu w Wolsztynie.
Władze naczelne Towarzystwa doceniły aktywność władz samorządowych
w organizowaniu obchodów rocznicowych i uhonorowały medalami Towarzystwa „Wierni pamięci” Starostę Ryszarda Kurpa oraz Burmistrza Andrzeja Rogozińskiego.
Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego dużą wagę przywiązuje do pracy z dziećmi i młodzieżą. Pomaga w tym fakt, że znaczną grupę wszystkich jego członków stanowią nauczyciele historii z naszych szkół. Planowane jest powołanie klubów Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego, których członkami będzie młodzież. Warto wspomnieć, że członek Koła Florian Antkowiak zorganizował w Zespole Szkół Zawodowych Izbę Pamięci, gdzie zgromadził wiele eksponatów z okresu powstania. Były członek naszego Koła Dariusz Poszwiński założył odrębne koło TPPW w Gminie Siedlec.