W dniu 5 lutego 2010 roku w Wolsztyńskim Domu Kultury odbyła się impreza pod hasłem: "Sportowe wydarzenia roku 2009 w Gminie Wolsztyn". Burmistrz Wolsztyna Andrzej Rogozinski w swoim wystąpieniu podsumował sportowe wydarzenia roku 2009 w Gminie Wolsztyn. Wspólnie z Przewodniczącym Rady Miejskiej w Wolsztynie Panem Krzysztofem Lisiewiczem wręczył Wolsztyńskim medalistom Mistrzostw Polski i Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży oraz ich trenerom podziękowania za osiągnięte sukcesy w 2009 roku.
Wolsztyńscy Medaliści Mistrzostw Polski i Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży
w roku 2009
Laureat: Agnieszka Kędziora
bramkarka Reprezentacji Polski w unihokeju
Klub: UKS Junior Kębłowo
Trener: Tomasz Kaczmarek
Osiągnięcia: VIII miejsce drużyny na Mistrzostwach Świata Kobiet 2009
Laureat: Artur Krysmann
taekwondo
Klub: UKS Taekwondo
Trener: Krzysztof Frankiewicz
Osiągnięcia: II miejsce na Mistrzostwach Polski Młodzieży
Laureat: Marta Weiss
rzut młotem
Klub: UMKS Iskra Wolsztyn
Trener: Mateusz Czarnecki
Osiągnięcia: III miejsce na Mistrzostwach Polski Juniorów
Laureat: Małgorzata Litwin
taekwondo
Klub: UKS Taekwondo
Trener: Krzysztof Frankiewicz
Osiągnięcia: III miejsce na Mistrzostwach Polski Juniorów
Laureat: Martyna Strauchmann
żeglarstwo
Klub: Wolsztyński Klub Żeglarski
Trener: Jan Szczyglewski
Osiągnięcia: III miejsce na Mistrzostwach Polski Juniorek klasa Europa, powołana do kadry narodowej juniorów
Laureat: Igor Derwich
żeglarstwo
Klub: Wolsztyński Klub Żeglarski
Trener: Ryszard Derwich
Osiągnięcia: II miejsce na Mistrzostwach Polski Juniorów klasa Europa, powołany do kadry narodowej juniorów
Laureat: Monika Woźna
żeglarstwo
Klub: Wolsztyński Klub Żeglarski
Trener: Jan Szczyglewski
Osiągnięcia: III miejsce na Mistrzostwach Polski Juniorek klasa Europa, powołana do kadry narodowej juniorów
Laureat: Patrycja Kozłowska
taekwondo
Klub: UKS Taekwondo
Trener: Krzysztof Frankiewicz
Osiągnięcia: I miejsce w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży
Laureat: Piotr Wróbel
taekwondo
Klub: UKS Taekwondo
Trener: Krzysztof Frankiewicz
Osiągnięcia: III miejsce w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży
Laureat: Dawid Konieczek
biegi
Klub: WMLKS „Nadodrze” Powodowo
Trener: Mirosław Polak
Osiągnięcia: III miejsce w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w biegu na 2000m z przeszkodami
Laureatki: Dominika Bimkiewicz, Malwina Siemczyk, Ewa Opaska, Emila Lipowicz
kajakarstwo
Klub: UMKS „Zryw” Wolsztyn
Trener: Tomasz Głażewski
Osiągnięcia: III miejsce w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży
Laureat: Alicja Konieczek
biegi
Klub: WMLKS „Nadodrze” Powodowo
Trener: Artur Walczak
Osiągnięcia: I miejsce w Mistrzostwach Polski Młodzików w biegu na 1000m
Laureat: Natalia Chwalisz
rzut dyskiem
Klub: WMLKS „Nadodrze” Powodowo
Trener: Robert Wilk
Osiągnięcia: II miejsce w Mistrzostwach Polski Młodzików w rzucie dyskiem
Laureat: Dawid Gracz
rzut młotem
Klub: UMKS „Iskra” Wolsztyn
Trener: Mateusz Czarnecki
Osiągnięcia: III miejsce w Mistrzostwach Polski Młodzików w rzucie młotem
Laureat: Oliwia Telesz i Miłosz Drzewiecki
taniec
Klub: Szkoła Tańca „Latina”
Trener: Rafał Skrzypek
Osiągnięcia: od 2006r udział w Ogólnopolskich Turniejach Tańca 11 razy zdobyli 1 miejsce, 5 razy drugie, 7 razy trzecie
Fotorelacja
„Pełną parą” rozwijamy naszą gospodarkę, podnosimy standard życia mieszkańców budując sieci uzbrojenia terenu i nowe drogi, promujemy walory turystyczne naszej małej ojczyzny, a także rozwijamy bazę oświatową i turystyczno-sportową w naszej gminie. Dzięki takim ludziom jak Państwo, pasjonatom sportu na tym najniższym szczeblu, o Wolsztynie usłyszano w niejednym zakątku Polski i również za granicą.
Dlatego też ogromnie się cieszę, że przyjęli Państwo moje zaproszenie i zechcieli przybyć na dzisiejsze spotkanie, na którym mamy wspólnie podsumować sportowe wydarzenia roku 2009 w Gminie Wolsztyn.
Zanim jednak przejdę do krótkiego omówienia tego tematu, pozwolę sobie przytoczyć kilka informacji o nowych obiektach sportowych, które w ostatnich latach powstały na naszym terenie.
Nasze inwestowanie w bazę sportową rozpoczęło się w roku 1997, kiedy to Rada Miejska podjęła decyzję o budowie dwóch przyszkolnych sal sportowych w Kębłowie i Świętnie. Są to dwa powtarzalne projekty, zrealizowane w miejscowościach, które dotąd takich obiektów nie posiadały. Kolejne przedsięwzięcia to: Miejska Sala Sportowa „Świtezianka” zrealizowana wspólnie z Powiatem Wolsztyńskim, sala sportowa przy największej gminnej szkole podstawowej NR3, mała sala gimnastyczna w Starym Widzimiu powstała z adaptacji świetlicy wiejskiej czy wreszcie ostatni tego typu obiekt, czyli sala sportowa we Wroniawach. Dziś we wszystkich większych miejscowościach naszej gminy funkcjonują sale sportowe i służą nie tylko młodzieży szkolnej, ale również klubom sportowym i społeczności lokalnej, która ma możliwość aktywnego spędzania wolnego czasu.
Szanowni Państwo!
Stosunkowo długo przyszło nam czekać na marzenie wielu naszych mieszkańców, czyli krytą pływalnię. Była to jednak kwestia pewnych priorytetów – najpierw trzeba było zainwestować w podstawową infrastrukturę sieciową i obiekty oświatowe, po czym przyszedł czas na tego typu strategiczną decyzję, Dzięki temu od ponad roku wszyscy możemy korzystać z nowoczesnego basenu, który stanowi piękną wizytówkę naszego miasta przy wjeździe od strony Poznania.
Równolegle, małymi kroczkami, modernizowaliśmy kompleks stadionowy dzisiejszego Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Od 1999 roku rozpoczęła się adaptacja budynku po dawnej kręgielni na siłownię z zapleczem socjalnym. Corocznie też powstają nowe elementy wyposażenia stadionu takie, jak: skocznie w dal i wzwyż, klatka ochronna do rzutu dyskiem i młotem, ogrodzenie płyty głównej boiska, sekretariat zawodów. W 2006 roku rozbudowane o 146 siedzisk zostały trybuny, zmodernizowano też boisko treningowe i oświetlono cały teren.
Szanowni Państwo!
Nie od dzisiaj wiadomo, że do Wolsztyna przyjeżdżały trenować wielkie gwiazdy polskiej lekkoatletyki, takie jak rekordzistka i mistrzyni świata w rzucie młotem – Anita Włodarczyk. Mimo wielu niedostatków stadionu, dobrze im się tu trenowało, dlatego od dłuższego czasu czyniliśmy starania o pozyskanie znaczących środków finansowych, które umożliwiłyby dostosowanie obiektu do nowoczesnych standardów, a tym samym jeszcze większą jego atrakcyjność zarówno dla mistrzów sportu, jak i młodzieży chcącej uprawiać lekkoatletykę. Dziś z radością mogę Państwu zakomunikować, że pojawiło się światełko w tunelu. Ministerstwo Sportu i Turystyki podjęło decyzję o wdrażaniu inicjatywy inwestycyjnej pod nazwą „Orliki Lekkoatletyczne” i zobowiązało Polski Związek Lekkiej Atletyki do wytypowania po jednym istniejącym obiekcie w każdym województwie w celu kompleksowej modernizacji. W dniu 20 stycznia b.r. Prezes PZLA – Pan Jerzy Slucha, poinformował mnie, że decyzja Zarządu Związku Miasto Wolsztyn – jako jedyne w Wielkopolsce – zostało wytypowane do realizacji programu „Orliki Lekkoatletyczne”. Odwrotnie więc musimy przystąpić do procedur formalnych wymaganych przez Ministerstwo i mam nadzieję, że w najbliższych latach doczekamy się realizacji tej tak ważnej dla nas inwestycji.
Przypomnę, że w roku ubiegłym oddaliśmy do użytku wielofunkcyjne boisko przy ul. Ogrodowej oraz „ORLIK 2012” przy ul. Komorowskij w Wolsztynie. Nie zapominamy też o stadionach na terenach wiejskich. W tym roku z wykorzystaniem środków z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich wykonamy renowację nawierzchni trawiastej boisk w Gościeszynie i we Wroniawach, wybudujemy trybuny na boisku do piłki nożnej oraz wielofuncyjne boisko przy Gimnazjum w Kębłowie, a także zespół rekreacyjno-sportowy w Karpicku.
Podsumowując temat inwestycji prosportowych powiem tylko, że w okresie funkcjonowania naszego samorządu wydaliśmy na ten cel ponad 30 mln zł, a na rok bieżący zaplanowaliśmy przeszło 700 tys. zł.
Szanowni zebrani!
Jako samorząd, na miarę naszych możliwości, staramy się tworzyć i modernizować bazę sportową, waszą rolą zaś jest właściwie to wykorzystać. Muszę przyznać, że aktywność naszych klubów sportowych jest imponująca i pewnie stanowi powód do zazdrości dla niejednego z włodarzy sąsiednich gmin. Obecnie w naszej gminie działa 27 klubów i stowarzyszeń sportowych, w ramach których dzieci, młodzież i dorośli mogą uprawiać wieloraką gamę dyscyplin sportowych. Większość stanowią kluby piłki nożnej, wśród których wymienić należy GROM Wolsztyn, ORKAN Chorzemin, ZNICZ Obra, CZANTORIĘ Gościeszyn, DĄB Kębłowo, SOKÓŁ Wroniawy oraz MUKS Wolsztyn uprawiający halową formę tej konkurencji, czyli tzw futsal. W najwyższej klasie, czyli okręgowej, grają drużyny seniorów GROMU Wolsztyn i ORKANU Chorzemin, który walczył nawet w barażach o awans do IV ligi. Tym razem się nie udało, ale pewnie wkrótce będzie druga szansa. Oba kluby szkolą młodzież w kilku kategoriach wiekowych – „Grom” począwszy od żaków, poprzez Orlików, młodzików, trampkarzy, juniorów młodszych aż po seniorów; „Orkan” zaś wystawia zespoły orlików, juniorów młodszych i seniorów. Na terenach wiejskich sekcję juniorów młodszych, poza seniorami, prowadzą też „Sokół” Wroniawy i „Czantoria” Gościeszyn.
Kolejną, bardzo popularną w naszej gminie dyscypliną, jest lekkoatletyka, którą jako wiodącą zapisały w swoich statutach: „Iskra” Wolsztyn, „Nadodrze” Powodowo i „Mustang” Obra. W tym miejscu należy podkreślić, że wielu wychowanków tych klubów może poszczycić się medalami Mistrzostw Polski i Ogólnopolskiej Spartakiady Młodzieży, a jednym z najbardziej znanych w ostatnich latach jest olimpijczyk z Pekinu, wychowanek ISKRY – Robert Kubaczyk. Zdradzę Państwu, że za kilka dni Robert zostanie uhonorowany tegoroczną Nagrodą Burmistrza za promowanie i wkład w rozwój miasta i gminy Wolsztyn. Pozostałych zaś medalistów lekkoatletycznych nagrodzimy w trakcie dzisiejszego spotkania. Wspomnę również, że „Nadodrze” Powodowo drużynowo zajęło VI miejsce w II lidze LA i Mistrzostw Polski LZS, a także II miejsce w Pucharze Marszałka Województwa Wielkopolskiego
Szanowni Państwo!
Grą zespołową rozsławiającą Wolsztyn na arenie ogólnopolskiej jest oczywiście piłka ręczna. KPR „Wolsztyniak” swoje zmagania w lidze centralnej, czyli w II, I i ekstraklasie datuje od połowy lat 90-tych, a jego największym osiągnięciem jest zdobycie przez seniorów IV miejsca w sezonie 2006/2007 w I lidze. Klub szkoli młodzież w kilku grupach wiekowych począwszy od młodzików, którzy dwukrotnie byłi vicemistrzami Wielkopolski, poprzez juniorów młodszych-mistrzów Wielkopolski w 2009r., juniorów-kilkukrotnych finalistów Mistrzów Polski i wspomnianych wcześniej seniorów. Z KPR „Wolsztyniak” wywodzi się kilku młodzieżowych reprezentantów Polski i pewnie wkrótce doczekamy się jakiegoś wolsztyńskiego zawodnika w drużynie narodowej, która ostatnio odnosi tak znaczące sukcesy.
Szanowni Zebrani!
Wolsztyn leży między dwoma jeziorami, a od niedawna mamy basen. Nie dziwi więc fakt, że znaleźli się pasjonaci sportów wodnych, którzy szczególnie w ostatnich latach, mocno rozwinęli działalność klubów w tej dyscyplinie. Mam tu na myśli Wolsztyński Klub Żeglarski„ Zryw” Wolsztyn oraz zarejestrowany niedawno Uks Trójka-Wodnik. Dwa pierwsze kluby mocno zaangażowały się w zagospodarowanie brzegów jezior: Berzyńskiego i Wolsztyńskiego i dzięki temu powstały estetyczne i funkcjonalne przystanie: żeglarska i kajakowa. Dodatkowo przyszły też sukcesy na arenie międzynarodowej i krajowej, a zdobywców medali mistrzostw Polski i Ogólnopolskiej Spartakiady Młodzieży poznamy w dalszej części naszej dzisiejszej uroczystości.
Ważną i obfitującą w sukcesy dyscypliną zespołową w naszej gminie, jest unihokej uprawiany przez młodzież zrzeszoną w UKS „Junior” Kębłowo. Szkolenie prowadzone jest w kilku kategoriach wiekowych – począwszy od młodzików, a skończywszy na juniorach starszych. Właściwie każda z drużyn może poszczycić się osiągnięciami na poziomie województwa i kraju, ale ja dotąd największą wizytówką klubu jest powołanie do kadry narodowej seniorek Agnieszki Kędziory, którą mam nadzieję będziemy mieli przyjemność uhonorować nieco później.
Szanowni Państwo!
O wolsztyńskim UKS TAEKWONDO świat usłyszał w 2008 roku za sprawą Natalii Rybarczyk. Dziś zanosi się na to, że Natalia będzie miała godnych następców, bo dwoje juniorów młodszych z wolsztyńskiego klubu zdobyło w ubiegłym roku medale Mistrzostw Polski. Ich również zobaczymy wkrótce na tej scenie.
Systematycznie rozwija się wolsztyński Klub szachowy SZACH współpracujący z Wolsztyńskim Domem Kultury. Obecnie zawodnicy uczestniczą w rozgrywkach szachowych o mistrzostwo Polski w klasyfikacji indywidualnej oraz drużynowej, walcząc w II lidze juniorów i lidze Wielkopolskiej seniorów. Klub organizuje też cykliczne turnieje o indywidualne mistrzostwo Wolsztyna.
Dyscypliną zyskującą w Wolsztynie coraz większą popularność jest taniec towarzyski. Powiecie Państwo może, że to fajna zabawa. Jednak dla zawodników ze Szkoły Tańca Latina to ciężkie treningi i stałe podnoszenie umiejętności, których efektem są liczne trofea zdobywane w ogólnopolskich turniejach tańca. Zdobywcy największej liczby nagród – Oliwia Telesz i Miłosz Drzewiecki – zaprezentują dziś przed Państwem swój kunszt taneczny.
W naszej Gminie dużą aktywność wykazują też miłośnicy kart popularyzując grę w „skata”, „kopa” i „brydźa sportowego”. Dużą atrakcją dla Wolsztynian są zawody lotnicze organizowane przez Wolsztyńskie Stowarzyszenie Lotnicze funkcjonujące przy zespole Szkół Rolniczych i Technicznych w Powodowie. Ciekawostką naszego regionu jest też dyscyplina uprawiana przez UKS TRAKTOR Wolsztyn tzw. armwrestling, czyli popularnie mówiąc siłowanie na rękę, który również odnotował szereg zdobyczy na szczeblu krajowym.
Szanowni Państwo!
Jak widzicie, nasz lokalny sport to temat-rzeka, dlatego ograniczyłem się tylko do krótkich informacji na temat każdej z dyscyplin, a i tak obawiam się, że mogłem o czymś nie wspomnieć, za co z góry przepraszam. Z pewnością nie istniałby, gdyby nie osobiste zaangażowanie ogromnej rzeszy ludzi, którzy społecznie poświęcają swój czas i pieniądze, by młodzi wolsztynianie mogli uprawiać tak różnorakie dyscypliny sportowe i tak pięknie rozsławiać naszą gminę. Dlatego ogromnie się cieszę, że przyjęli Państwo moje zaproszenie i dzięki temu mam okazję podziękować Wam za to, co robicie dla wolsztyńskiego sportu. Oczywiście mam świadomość, że to wszystko dużo kosztuje i niestety budżet gminy nie jest w stanie tych potrzeb zabezpieczyć. Jednak w roku bieżącym, mimo nie najlepszej sytuacji gospodarczej przekładającej się nieuchronnie na finanse gminy, wystąpiłem do Rady Miejskiej z propozycją zwiększenia kwoty przeznaczonej na sportowe szkolenie dzieci i młodzieży z 285 tys. zł do 500 tys. zł. Mam nadzieję, że to dość znaczące zwiększenie dofinansowania ułatwi Państwu bieżące funkcjonowanie.
Kończąc, gratuluję zawodnikom i działaczom dotychczasowych osiągnięć i życzę powodzenia w roku bieżącym. Sprawiajcie nadal, by o Wolsztynie było głośno. Dziękuję za uwagę.
Burmistrz Wolsztyna
Andrzej Rogozinski