Wolsztyński Dom Kultury, Gimnazjum nr 2 w Wolsztynie oraz Szkoła Podstawowa w Chorzeminie zostali laureatami konkursu „Działania proekologiczne i prokulturowe w ramach strategii rozwoju obszarów wiejskich”
7 listopada 2006r. w Urzędzie Marszałkowskim w Poznaniu odbyło się podsumowanie VII edycji konkursu pt. „Działania proekologiczne i prokulturowe w ramach strategii rozwoju obszarów wiejskich”.
Wolsztyński Dom Kultury otrzymał z rąk p. Józefa Rackiego - Wicemarszałka Województwa Wielkopolskiego nagrodę w wysokości 15.000 zł za projekt "Cudze chwalicie swego nie znacie - polska tradycja bożonarodzeniowa w Wolsztynie".
Projekt ma na celu przybliżenie tradycji i obrzędów związanych z Bożym Narodzeniem poprzez cykl następujących działań kulturalnych:
- Imieniny u św. Mikołaja - uroczyste zapalenie choinki na Rynku Miejskim w Wolsztynie oraz iluminacji świątecznych w całym mieście - 6.12.2006r.
- Wyjazd na widowisko „Wigilie Polskie” do teatru Wielkiego w Poznaniu – 12.12.2006r.
- Jarmark Bożonarodzeniowy przy choince na Rynku Miejskim w Wolsztynie. Uczestnikami będą rzemieślnicy, rękodzielnicy, artyści, a także społeczeństwo Miasta i Gminy Wolsztyn i okolic oraz goście z partnerskiego miasta Lübben - 16.12.2006r.
- Koncert kolęd „Przy Stajence” na Rynku Miejskim w Wolsztynie, w wykonaniu zespołu „Cantabile”, działającego przy Wolsztyńskim Domu Kultury - 4.01.2007r.
- Konkurs na najciekawszą „Szopkę Gwiazdkową” dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych z Powiatu Wolsztyńskiego, którego rozstrzygnięcie odbywa się zawsze 6 stycznia w święto Trzech Króli w Kościele Farnym z udziałem Powiatowej Wolsztyńskiej Orkiestry Dętej
- IV Spotkania Grup Kolędniczych i Zapustnych dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów z Miasta i Gminy Wolsztyn – 11.01.2007r.
- X Kolędowe Spotkania Chórów i Zespołów Wokalnych z terenu Powiatu Wolsztyńskiego – 14.01.2007r.
Konkurs pt. „Działania proekologiczne i prokulturowe w ramach strategii rozwoju obszarów wiejskich” jest doskonałym sposobem promowania i popularyzowania najciekawszych inicjatyw lokalnych podnoszących jakość życia małych miast i wsi. Efektywne, poparte często wieloletnią tradycją inicjatywy, w znaczący sposób przyczyniają się do podnoszenia atrakcyjności naszego miasta, jako miejsca zamieszkania, pracy i wypoczynku.
Laureatami konkursu zostali także:
Gimnazjum nr 2 w Wolsztynie - za projekt "Dzień z mitologią, dzień z rycerstwem"- nagroda 20 000 złotych,
Szkoła Podstawowa w Chorzeminie - za projekt "Impreza folklorystyczno - obyczajowa pod nazwą "Siwek w Chorzeminie" - nagroda 15 000 złotych.
Nagrody dla laureatów Konkursu ufundował: Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Wojewódzki Fundusz Ochrony Gruntów Rolnych oraz Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego.