W środę 1 września 2010 w Obrze odbyła się Gminna Inauguracja Roku Szkolnego 2010/2011 połączona z oddaniem do użytku nowej biblioteki.
Panie Starosto!
Szanowni Państwo!
Droga Młodzieży!
Tradycją – kilkuletnią zresztą – stało się, że gminna inauguracja roku szkolnego odbywa się w nowopowstałych obiektach oświatowych. Nie inaczej jest w roku bieżącym. Tym razem spotykamy się na terenie Zespołu Szkolno–Gimnazjalnego w Obrze, gdzie za chwilę uroczyście oddamy do użytkowania nowe skrzydło budynku mieszczące m.in. długo oczekiwaną nową siedzibę biblioteki publiczno–szkolnej. Ale zanim więcej o tym obiekcie, pozwolę sobie krótko podać Państwu kilka informacji ogólnych związanych z rozpoczynającym się rokiem szkolnym.
W całej Gminie Wolsztyn naukę rozpoczyna dziś 3324 uczniów, uczęszczających do 10 szkół podstawowych, 3 zespołów i 3 gimnazjów. Ponadto, szkoły podstawowe prowadzą też większość oddziałów „0”, a liczba przyjętych dzieci wynosi 282, czyli mniej niż w roku ubiegłym o 63 uczniów. Z pewnością przyczyn tego stanu rzeczy jest wiele, a wśród nich wymienić należy nadal odczuwalny niż demograficzny oraz pójście do pierwszych klas części 6-latków. Opiekę nad naszą młodzieżą szkolną sprawuje kilkuset nauczycieli, w liczbie 364 etatów oraz pracownicy obsługi i administracji – w liczbie 141 etatów. Rozstrzygnęliśmy też 7 konkursów na dyrektorów szkół: Gimnazjum nr 2 w Wolsztynie, Zespołu Szkolno–Przedszkolnego w Kębłowie, Szkół Podstawowych: w Adamowie, Karpicku, Starej Dąbrowie i Tłokach oraz Przedszkola Publicznego w Chorzeminie.
Szanowni Państwo!
Nowy rok szkolny rozpoczynamy w nieco zmienionej strukturze organizacyjnej naszej sieci oświatowej. W wyniku uchwały Rady Miejskiej powstał nowy Zespół Szkolno –Przedszkolny w Kębłowie, mieszczący 3-oddziałowe przedszkole, które przyjęło 57 dzieci, a swoją siedzibę znalazło w wyremontowanej, dawnej harcówce. Korzystając ze zmian w przepisach oświatowych przekształciliśmy dotychczasowe zamiejscowe oddziały przedszkolne w punkty przedszkolne, podlegające dyrektorom szkół, przy których funkcjonują, czyli we Wroniawach, Starym Widzimiu, Adamowie, Karpicku, Starej Dąbrowie i Tłokach. Uczęszcza do nich 112 dzieci 4-5 letnich. Przedszkolem 5-godzinnym jest również 3-oddziałowa placówka w Obrze, która przyjęła 75 maluchów w wieku 3-6 lat. Pozostałe dzieci uczęszczają do 4 przedszkoli 9-godzinnych, a nowością jest nowe publiczne przedszkole w Chorzeminie, powstałe w wyniku przekształcenia dotychczasowej Szkoły Podstawowej, gdzie miejsce znalazło łącznie 61 dzieci. Mimo to ponownie wystąpiły duże problemy przy naborze do tych placówek na nowy rok szkolny i część dzieci znalazło się na tzw. listach rezerwowych. Mam jednak nadzieję, że nowo powstające przedszkola i punkty niepubliczne, prowadzone przez osoby prywatne, pomogą rozwiązać tą sytuację.
Panie i Panowie!
W roku bieżącym, mimo odczuwalnego i u nas kryzysu, udało nam się nie zmniejszyć tempa inwestycji i remontów w naszych placówkach oświatowych. Tegoroczne wakacje były bardzo pracowite w szkołach i przedszkolach. Kolejne nowe, piękne łazienki, w tym jedną dla niepełnosprawnych, zyskały: Szkoła Podstawowa nr 5 i jeden z oddziałów Przedszkola nr 5 w Wolsztynie. W związku ze skutkami tegorocznej zimy i deszczowej wiosny zaistniała konieczność wymiany pokryć dachowych w szkole podstawowej we Wroniawach, w Świętnie oraz na starej części budynku Zespołu Szkolno–Gimnazjalnego w Obrze. Udało się na ten cel uzyskać środki z rezerwy oświatowej Ministerstwa Edukacji Narodowej w wysokości 50% kosztów. W związku z remontem kapitalnym ulicy Powstańców Wielkopolskich w Wolsztynie, podjęliśmy decyzję o wymianie ogrodzenia boiska Gimnazjum nr 1 oraz wydzieleniu wzdłuż sali gimnastycznej miejsc parkingowych. W związku z awarią kotłów, nową kotłownię gazową lada dzień zyska Gimnazjum nr 2 w Wolsztynie. Na termomodernizację, w tym wymianę dachu i okien, czekają dwie najstarsze wolsztyńskie szkoły - Gimnazjum nr 1 oraz Szkoła Podstawowa nr 1. Co prawda część okien już w nich wymieniono, ale i tak jeszcze wiele kosztownych prac zostało do wykonania. Złożyliśmy w tej sprawie kolejny wniosek do WRPO i mamy nadzieję na jego pozytywne rozpatrzenie, gdyż bez wsparcia unijnego trudno będzie to kosztowne przedsięwzięcie zrealizować. „Pełną parą” w okresie wakacyjnym działali malarze, instalatorzy, stolarze i elektrycy w pozostałych szkołach i przedszkolach, a efekty ich pracy ocenią uczniowie i rodzice, którzy dziś wkroczyli w mury szkolne. W tym miejscu pragnę podkreślić, że większość placówek wykonuje szereg prac malarsko–instalacyjnych siłami własnymi, czyli przy udziale woźnych i konserwatorów zatrudnionych w szkołach. Sytuacja taka powoduje określone oszczędności i daje możliwość wykonania większego zakresu za te same pieniądze. Dziękuję więc Państwu Dyrektorom i pracownikom poszczególnych placówek za tego typu działania i liczę na dalszą, dobrą współpracę na tym polu.
Szanowni Państwo!
Na początku obecnej kadencji, wspólnie z Radą Miejską ustaliliśmy harmonogram inwestycji oświatowych, w którym znalazły się 4 podstawowe zadania: rozbudowanie Gimnazjum w Kębłowie, budowa sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej we Wroniawach, budowa Szkoły Podstawowej w Karpicku i budowa Biblioteki w Obrze. Trzy pierwsze obiekty już służą uczniom, a dziś mamy wszyscy przyjemność uczestniczyć w uroczystości oddania do użytkowania nowego skrzydła Zespołu Szkolno–Gimnazjalnego w Obrze, gdzie swoją siedzibę znajdzie długo oczekiwana przez mieszkańców biblioteka publiczno–szkolna. Projekt rozbudowy wykonała firma Usługowo-Handlowa „PROGRES” Pana Andrzeja Wojciechowskiego, a jednym ze współprojektantów był Pan Jan Słomiński – mój poprzednik na stanowisku burmistrza. Serdecznie witamy obu Panów na dzisiejszej uroczystości. Niezwłocznie przystąpiliśmy do procedury przetargowej na wykonawstwo, której wynikiem było podpisanie umowy z Zakładem Budownictwa Ogólnego ze Wschowy reprezentowanego dziś przez właściciela Pana Zbigniewa Kłosa – serdeczne witam. Całkowita wartość podpisanego kontraktu na roboty budowlane wynosi 582.870 zł. Dodatkowo firma odmalowała część starej części elewacji budynku, a wykonany wcześniej przeze mnie remont dachu wraz z ociepleniem dopełnia całości. Inspektorem nadzoru inwestorskiego był wspomniany już przeze mnie Pan Andrzej Wojciechowski. W efekcie wykonanych prac powstało nowe skrzydło budynku o powierzchni zabudowy 150m2 i powierzchni użytkowej 230m2 . Ściany zewnętrzne skonstruowano z bloczków z betonu komórkowego ocieplonych styropianem, a konstrukcję stropodachu wykonano z płyt kanałowych, ocieplono i zwentylowano oraz pokryto papą termozgrzewalną. W nowym skrzydle na parterze znajdzie swoją siedzibę wspomniana biblioteka z czytelnią multimedialną, zlokalizowane tu zostały również dwa sanitariaty, w tym jeden przeznaczony dla osób niepełnosprawnych. Nowopowstałą klatką schodową przejdziemy na piętro budynku, gdzie powstały dwie nowe klasy. Całość połączona jest łącznikami ze starą częścią szkoły, którymi zresztą za chwilę przemieścimy się do nowej części. Dodatkowo wybudowane zostały zewnętrzne schody p. pożarowe oraz oddzielono ścianką i drzwiami
p. pożarowymi część przedszkolną i salę gimnastyczną.
Szanowni Państwo! Droga Młodzieży!
Mam nadzieję, że oddawany dziś obiekt spełnia Wasze oczekiwania i pozwoli na rozwiązanie dotychczasowych problemów lokalowych zarówno biblioteki, jak i szkoły. To co dziś widzimy jest efektem pracy i ogromnego zaangażowania wielu osób, firm i instytucji. Dziękuję wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do rozbudowy Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego w Obrze, a więc przede wszystkim Radzie Miejskiej, projektantom, wykonawcom, inspektorowi nadzoru, pracownikom Urzędu Miejskiego i Szkoły oraz wszystkim nie wymienionym z imienia i nazwiska, którzy w czymkolwiek nam pomogli.
Życzę zarówno mieszkańcom, jak i Wam droga młodzieży, by nowe przestronne wnętrza zachęcały Was do nauki, czytania książek, korzystania z czytelni multimedialnej, ale też i wspólnej zabawy. Szanujcie nowy obiekt, żeby mógł służyć jeszcze wielu pokoleniom.
Korzystając zaś z obecności dyrektorów naszych gminnych szkół i przedszkoli, chciałbym za Państwa pośrednictwem życzyć gronom pedagogicznym dużo satysfakcji z wykonywanej pracy i osiągnięć Waszych uczniów, a uczniom dobrych wyników w nauce, sporcie i innych dziedzinach szkolnych.
Życzę również Państwu i sobie, aby informacje o tych sukcesach docierały do nas przez cały nowy rok szkolny.
Dziękuję za uwagę.