Wielkopolska Organizacja Turystyczna zakończyła proces instalacji infokiosków turystycznych na terenie województwa wielkopolskiego. Zadanie jest elementem projektu „System Informacji Turystycznej w Wielkopolsce” współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007 – 2013.
46 nowoczesnych infokiosków turystycznych, z czego 31 zewnętrznych i 15 wewnętrznych zainstalowano w centralnych punktach wielkopolskich miast uczestniczących w projekcie, np. na Lotnisku "Ławica" w Poznaniu oraz pobliżu atrakcji turystycznych na terenie całego regionu. W Wolsztynie infokioski można znaleźć m.in. w Parowozowni, Przed Ratuszem Urzędu Miejskiego oraz w Gminnym Centrum Informacji.
Infokioski stanowią zintegrowaną sieć połączoną poprzez System Informacji Turystycznej zarządzany przez WOT. W efekcie, turysta korzystający z infokiosku np. na Rynku w Kaliszu zyskuje dostęp do bazy okolicznych obiektów turystycznych, punktów informacji turystycznej, restauracji i miejsc noclegowych, ale również do bazy obiektów z całej Wielkopolski. Informacje będą dostępne w trzech wersjach językowych: polskiej, angielskiej i niemieckiej.
Szybki dostęp do bogatego zasobu informacji to nie jedyna korzyść, jaką odnosi turysta. "Infokioski wyposażono w szeroką gamę funkcjonalności, np. aktualizowany na bieżąco kalendarz imprez. Turysta może wysłać film wykonany przez kamerę wbudowaną w kiosk albo wirtualną pocztówkę, która z powodzeniem może zastąpić tę tradycyjną, papierową. Dużym plusem jest dostęp do bezprzewodowej sieci Wi-Fi w promieniu kilkudziesięciu metrów w obrębie infokiosku" - tłumaczy Tomasz Wiktor, Prezes WOT. "Nowinką dla wielu użytkowników będzie możliwość odczytu kodów QR za pośrednictwem infokioksów." - dodaje Tomasz Wiktor.
Odporna na warunki atmosferyczne obudowa urządzeń, ich odpowiednie oświetlenie diodami LED, a przede wszystkim wyposażenie w ekrany i panele dotykowe sprawiają, że korzystanie z infokiosków jest łatwe i intuicyjne. Urządzenia posiadają również udogodnienia dla osób niepełnosprawnych. Wszystkie są wyposażone w syntezator mowy. Dodatkowo, infokioski wewnętrzne mają opcję regulacji wysokości.
Rozwój technologii informacyjnych znajduje coraz szersze zastosowanie w turystyce. Począwszy od nadchodzącego sezonu turystycznego podróżujący po Wielkopolsce zyskają dostęp do nowego źródła informacji – nowoczesnych, czynnych całą dobę infokiosków. 46 urządzeń zainstalowano w pobliżu popularnych obiektów turystycznych i węzłów komunikacyjnych na terenie województwa wielkopolskiego. Turysta znajdzie więc potrzebne dane niezależnie od godzin pracy punktów informacji turystycznej.
Projekt z unijnym wsparciem
Instalacja infokiosków turystycznych to część projektu „System Informacji Turystycznej w Wielkopolsce” realizowanego przez Wielkopolską Organizację Turystyczną w partnerstwie z samorządami województwa wielkopolskiego. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.
Wielkopolska Organizacja Turystyczna zakończyła proces instalacji infokiosków turystycznych na terenie województwa wielkopolskiego. Zadanie jest elementem projektu „System Informacji Turystycznej w Wielkopolsce” współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007 – 2013.
Infokioski zapewniają szybki dostęp do bogatego zasobu wiedzy o ofercie turystycznej regionu - bazie noclegowej i gastronomicznej, zabytkach, szlakach turystycznych, zbliżających się imprezach. Informacje będą dostępne w polskiej, angielskiej i niemieckiej wersji językowej. Dzięki zintegrowaniu wszystkich urządzeń poprzez System Informacji Turystycznej (SIT) użytkownik np. w Kaliszu zyska dostęp zarówno do bazy obiektów z najbliższej okolicy, jak również z całej Wielkopolski.
Nowoczesne funkcjonalności
Infokioski to nie tylko kopalnia wiedzy o regionie. To także szereg funkcji dodatkowych. Urządzenia wyposażono w Internet i kamerę. Dzięki temu turysta może wysłać najbliższym wirtualną pocztówkę z Wielkopolski oraz krótkie filmy. Ponadto, bezprzewodowa sieć Wi-Fi jest dostępna w promieniu co najmniej 10 m wokół każdego infokiosku. Ciekawostką jest możliwość odczytu kodów QR za pośrednictwem infokioksów. Kod QR zawiera link do strony internetowej, którą można otworzyć na dowolnym urządzeniu mobilnym z dostępem do Internetu. Jedyne, czego potrzebuje użytkownik to funkcja wykonywania zdjęć oraz aplikacja do odczytu kodu QR, jaką można ściągnąć z portalu www.wielkopolska.travel.
Wygoda i bezpieczeństwo użytkowania
Korzystanie z infokiosków jest łatwe i intuicyjne. Urządzenia wyposażono w ekrany i panele dotykowe. Obudowa jest odporna na warunki atmosferyczne. Zadbano też o oświetlenie diodami LED. Urządzenia posiadają pewne udogodnienia dla osób niepełnosprawnych. Wszystkie mają zainstalowany syntezator mowy oraz klawiaturę z alfabetem Braille'a. Dodatkowo, infokioski wewnętrzne wzbogacono o opcję regulacji wysokości.
Szeroki zasięg działania
Projekt docelowo ma objąć swoim zasięgiem całe województwo wielkopolskie. Dlatego przewidywane jest włączenie kolejnych - oprócz obecnych kilkunastu samorządów do Systemu Informacji Turystycznej.