Siedemnastego maja o godzinie jedenastej, w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Wolsztyn odbyło się spotkanie z por. dr Józefem Ladrowskim. Inicjatorem tego przedsięwzięcia było Wolsztyńskie Stowarzyszenie Miłośników Historii Wojskowości przy Lubuskim Muzeum Wojskowym w Drzonowie. Zorganizowano je w ramach programu lekcji historii, któremu wsparcia udzielił Andrzej Rogozinski, Burmistrz Wolsztyna.
-Porucznik Ladrowski urodził się 22 lutego 1922 r. Jako junak Przysposobienia Wojskowego od 1 do 10 września 1939 r. brał udział w pomocniczej służbie wojskowej 14 Dywizji Piechoty. Od 1942 roku do 1944 r. działał w Armii Krajowej “ Okręg Wielkopolska - Inspektorat Środa, walcząc z niemieckim okupantem. Nosił pseudonim "Kłos". W latach 1944 - 1947 odbywał służbę wojskową. Wziął udział w walkach o Berlin. Był tłumaczem w czasie rozmów kapitulacyjnych. Po demobilizacji, pracując skończył studia ekonomiczne, a w 1969 obronił pracę doktorską pt. "Budownictwa wojskowego." Jest jednym z inicjatorów reaktywowania Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, a aktualnie Wiceprezesem Zarządu Głównego Związku odpowiedzialnym za kontakty międzynarodowe. Odznaczony najwyższymi odznaczeniami, w tym Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Pan Ladrowski był jednym z inicjatorów powstania i budowniczym pomnika Polskiego Żołnierza i Polskiego Państwa Podziemnego w Berlinie. Od roku 1972 kiedy to pomnik zbudowano pan Ladrowski nie opuścił żadnej uroczystości, które się tam odbywały. 8 maja tego roku z okazji 66 rocznicy zakończenia II wojny światowej kombatanci wystosowali "Apel do młodzieży polskiej". Czytamy w nim między innymi "Obok szacunku i kultywowania chwały oręża Wojska Polskiego, młodzi ludzie powinni darzyć szacunkiem rodzinę i ideę pracy organicznej oraz uczyć się, dzięki temu przyczynią się do dobrobytu Ojczyzny" informuje Katarzyna Dobrowolska, członek stowarzyszenia.
Porucznik wygłosił prelekcję na temat swojej służby w AK i Wojsku Polskim. Spotkanie cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem, wzięło w nim udział 115 osób. Wśród zaproszonych osób nie zabrakło przedstawicieli władz samorządowych Wolsztyna - Bogumiły Tuchockiej, Przewodniczącej Rady Miejskiej oraz Hanny Sitkowskiej, Sekretarza Urzędu. Do biblioteki przybyli także członkowie Związku Kombatantów i Osób Represjonowanych, wolsztyńscy historycy oraz uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Zgromadzona publiczność z wielkim zaciekawieniem słuchała wspomnień porucznika. -Sam gość bardzo wysoko ocenił znakomitą organizację spotkania czemu dał wyraz przesyłając stosowne podziękowanie na ręce pani Arlety Prządki- zaznacza Katarzyna Dobrowolska.
Każdy z uczestników mógł po spotkaniu otrzymać zdjęcie por. Józefa Ladrowskiego ze specjalną dedykacją. Dla wszystkich osób zgromadzonych na sali była to niezwykle ciekawa lekcja historii. Można było wzbogacić swoją wiedzę o nowe wiadomości oraz przenieść się myślami w atmosferę
tamtych czasów.
Opr. Dżulia