Raport końcowy ze Spotkania Środowiskowego oraz wydarzenia wystawienniczego w ramach Konkursu „ReVita Wielkopolsko” zorganizowanego w Wolsztynie
(dotyczy umowy nr DRG 247/2011 z dnia 2 sierpnia 2011 r.)
W związku z realizacją przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu konkursu pn. „ReVita Wielkopolsko”, w dniach 05-07 sierpnia 2011 r. na terenie Gminy Wolsztyn zorganizowane zostało wydarzenie wystawiennicze oraz spotkanie środowiskowe. Realizacja w/w wydarzeń miała na celu promocję idei konkursu, a także przybliżenie zainteresowanym osobom obiektów – budynków biorących udział w drugim etapie konkursu. Wśród tych obiektów znalazł się także dworzec kolejowy w Wolsztynie. Inne obiekty to Fort IA Boyen w Poznaniu, zespół budynków kolejowych w Pile, wieża ciśnień w Szamotułach oraz fabryka tlenu w Czempiniu.
W dniu 5 sierpnia br. w sali sesyjnej Urzędu Miejskiego w Wolsztynie odbyło się spotkanie środowiskowe z architektami, projektantami i osobami zainteresowanymi tematem rewitalizacji wolsztyńskiego dworca oraz innych obiektów biorących udział w konkursie. Spotkanie poprzedzone zostało rozesłaniem zaproszeń do 31 podmiotów ze środowiska architektów i projektantów z okolic Wolsztyna. Zaproszenie do udziału w spotkaniu ukazało się także na stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Wolsztynie (www.wolsztyn.pl). Na podstawie otrzymanych z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego dokumentów o II edycji konkursu „ReVita Wielkopolsko” przygotowano materiały informacyjno – promocyjne, które dystrybuowano wśród uczestników spotkania.
Spotkanie środowiskowe otworzył Burmistrz Wolsztyna Andrzej Rogozinski, który przywitał wszystkich przybyłych oraz krótko wprowadził do tematu. Moderatorem spotkania był Michał Nowak – Kierownik Referatu Rozwoju Lokalnego, natomiast historię dworca przybliżył Wojciech Lis – Kierownik Gminnego centrum Informacji. Spotkanie przebiegło wg poniższego programu:
1. Rejestracja gości i przekazanie materiałów informacyjnych.
2. Przywitanie gości.
3. Przedstawienie zasad i idei Konkursu.
4. Pokaz slajdów – Dworzec kolejowy w Wolsztynie 1895 – 1961 - 2011.
5. Pytania uczestników spotkania i odpowiedzi.
6. Oglądanie wystawy towarzyszącej konkursowi.
W części poświęconej zasadom konkursu pan Michał Nowak przybliżył wszystkim przybyłym regulamin konkursu oraz obiekty wybrane przez kapitułę Konkursu do II etapu. Uczestnicy spotkania pytali m.in. o formę składanych prac, ich zakres, a także zasięg oddziaływania opracowywanych koncepcji. W dyskusji padały także opinie, iż nie można się skupiać na samym budynku, gdyż bardzo ważne jest także jego otoczenie i dostosowanie go do nowej funkcji, jaką będzie pełnił budynek. W drugiej części spotkania, którą poprowadził Pan Wojciech Lis przedstawiona została historia wolsztyńskiego dworca kolejowego. Pan W. Lis od wielu lat prowadzi stronę internetową poświęconą wolsztyńskiej parowozowni (www.parowozy.com.pl). Dworzec został wybudowany w 1895 r. Zgodnie z planami wojskowymi został spalony we wrześniu 1939 r. Odbudowany został w obecnym kształcie na przełomie lat 50-tych i 60-tych XX wieku. W tej części spotkania można było się dowiedzieć m.in. z jakimi problemami spotkali się projektanci i wykonawcy dworca, wśród których największym był wysoki poziom wód gruntowych oraz gruba warstwa torfu pod dworcem.
Podczas spotkania wywiązała się dyskusja dotycząca możliwości nadania nowych funkcji obiektowi. Pojawiły się bardzo interesujące pomysły rozwiązań architektonicznych i konstrukcyjnych. Lokalizacja dworca w centralnej części miasta oraz fakt, iż turystyka kolejowa jest jednym z ważniejszych produktów turystycznych Wielkopolski sprawia, że dworzec w połączeniu z parowozownią mogą stać się bardzo atrakcyjnym miejscem na mapie naszego województwa. Corocznie podczas parady parowozów dworzec odwiedza kilkanaście tysięcy osób. W pozostałym okresie okolice dworca także tętnią życiem, gdyż Parowozownia Wolsztyn jest jedynym tego rodzaju czynnym obiektem w Europie. Niszczejący i zdewastowany budynek obecnie straszy swoim wyglądem oraz architekturą oderwaną od otoczenia. Dzięki rewitalizacji obiekt dworca oprócz funkcji związanej z obsługą ruchu pasażerskiego może pełnić funkcję informacji turystycznej czy też inną funkcję związaną z obsługą ruchu turystycznego. Wielu uczestników spotkania wyraziło chęć udziału w konkursie.
W ostatniej części spotkania środowiskowego była możliwość zwiedzenia wystawy poświęconej konkursowi.
Wystawa zorganizowana została w dniach 5 -7 sierpnia 2011 r. w holu ratusza i powiązana była z odbywającą się w tym samym czasie imprezą kulturalną pn. „Czyste Country”, której organizatorem był m.in. Urząd Miejski w Wolsztynie. Na wystawie zaprezentowane zostały fotografie otrzymane od Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego oraz plansze dotyczące konkursu „ReVita Wielkopolsko”. Na zamieszczonych planszach znalazły się informację o samym konkursie, jak również zdjęcia obiektów wybranych przez Kapitułę Konkursu. Dzięki połączeniu tych dwóch wydarzeń informacja o konkursie dotarła do bardzo szerokiego grona odbiorców
Wydarzenia związane z konkursem „ReVita Wielkopolsko” ukazały się na stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Wolsztynie (www.wolsztyn.pl), jak również w lokalnej prasie. Spotkanie udokumentowała także lokalna telewizja w formie materiału filmowego.