ADWENTOWSKI KAROL
Urodzony 8 sierpnia 1883 r. w Tarnopolu, absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego – wydziału filozoficznego, w 1910 r. otrzymał stopień doktora filozofii w zakresie chemii. Związany z Krakowem, Tarnobrzegiem i Wolsztynem, gdzie został mianowany dyrektorem Państwowego Seminarium Nauczycielskiego. Powyższe obowiązki piastował w latach 1921- 1934.
Za czasów kierowania placówką przez Karola Adwentowskiego przy Seminarium otwarto koedukacyjną szkołę ćwiczeń, przeprowadzono rozbudowę i modernizację szkoły. Utworzono bibliotekę, pracownię i gabinety, salę gimnastyczną, bogato wyposażoną salę muzyki – 16 pianin, fortepian, organy koncertowe. Z Seminarium wychodzili nauczyciele bardzo dobrze przygotowani do zawodu. Po likwidacji seminariów nauczycielskich i powołaniu liceów pedagogicznych, uczniów z Wolsztyna przekazano do Leszna i Wągrowca. Natomiast dyrektor Adwentowski na własną prośbę przeszedł w stan spoczynku. Jako emeryt uczył w szkołach średnich w Poznaniu, Grodnie, Warszawie, Wieliczce. W roku 1947 został powołany do pracy w Akademii Górniczo – Hutniczej w Krakowie, początkowo, jako adiunkt, później zastępca profesora i docent. Zmarł w Krakowie w 1957 r.
HOENE – WROŃSKI JÓZEF MARIA
Filozof, matematyk, astronom, fizyk, prawnik i ekonomista. Urodzony 23 sierpnia 1776 r. w Wolsztynie, jako jedno z ośmiorga dzieci architekta Antoniego Hoene, budowniczego wolsztyńskiego kościoła parafialnego oraz wieży ratuszowej w Poznaniu.
W latach 1786 – 1790 uczeń Szkoły Wydziałowej w Poznaniu. Uczestnik insurekcji kościuszkowskiej, następnie żołnierz Legionów Dąbrowskiego, w stopniu porucznika artylerii. Następnie kontynuował naukę w Halle i Getyndze. W 1800 r. otrzymał obywatelstwo francuskie. W latach 1819 – 1823 przebywał w Anglii. Zajmował się teorią przemian gospodarczych, matematyką, astronomią, fizyką, geodezją, techniką, a przede wszystkim filozofią mesjanizmu. Opublikował około 100 prac naukowych w języku francuskim, tłumaczonych na języki angielski, polski, rosyjski i włoski. Polskę określał, jako swą „drugą ojczyznę”. Zmarł w 1853 r. w Neuilly we Francji.
Tekst przygotowało Gminne Centrum Informacji w Wolsztynie