11 kwietnia 2012 r. otwarto Klub Integracji Społecznej w Wolsztynie założyła Fundacja im. Królowej Polski św. Jadwigi w Puszczykowie w ramach projektu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej pn. „Twój Klub Integracji Społecznej”.
Uczestnikami KIS jest 15 osób, w tym 7 kobiet oraz 8 mężczyzn. Są to :
• osoby zamieszkałe na terenie gminy Wolsztyn – klienci OPS
• osoby niepełnosprawne (w stopniu lekkim, umiarkowanym lub znacznym);
• niezatrudnione;
• nieaktywne zawodowo
• osoby w wieku 45 – 64
W ramach KIS zajęcia prowadzone będą w trybie grupowym i indywidualnym. Piętnastu klubowiczów będzie uczestniczyło w cyklu spotkań.
Przeprowadzone zostaną następujące zajęcia:
• wsparcie indywidualne: dyżury lekarza, psychologa, prawnika, doradcy zawodowego
• warsztaty grupowe: - zajęcia psychoedukacyjne
- kursy umiejętności społecznych
- warsztaty wspierające rodzinę
- samopomocowe grupy wsparcia
- integracyjne wyjazdy szkoleniowe
- Kursy Aktywnego Poszukiwania Pracy
- kursy z zakresu podstawowej obsługi komputer
- kursy zawodowe
Ale KIS to nie tylko zajęcia. To także mnóstwo pomysłów na organizację wolnego czasu (codziennie świeża prasa, dostępne książki i filmy), wypicie kawy, wyjście do kina czy teatru.
Uczestnicy Klubu Integracji Społecznej (KIS) oraz ich otoczenie / najbliższa rodzina/ mogą otrzymać pomoc w odbudowaniu umiejętności uczestnictwa w życiu społecznym, w powrocie do pełnienia ról społecznych oraz w podniesieniu kwalifikacji zawodowych. KIS działa na rzecz integracji osób o podobnych trudnościach i problemach życiowych, pomaga samoorganizować się w grupy, podejmować wspólne inicjatywy i przedsięwzięcia w zakresie aktywizacji zawodowej.
Działalność KIS reguluje ustawa o zatrudnieniu socjalnym - KIS są ważnym partnerem OPS i PUP w aktywizacji społeczno – zawodowej osób korzystających ze świadczeń pomocy społecznej – wpisują się na listę ważnych partnerów w realizacji gminnych strategii rozwiązywania problemów społecznych. Zajęcia w Klubie zmierzają do zapewnienia osobom zagrożonym wykluczeniem społecznym pomocy w uzyskaniu bezpieczeństwa socjalnego, rozumianego jako szeroko pojęta profilaktyka, aktywizacja zawodowa i pomoc w osobistym rozwoju.