Pomoc w formie dofinansowania zakupu podręczników jest udzielana uczniom rozpoczynającym w roku szkolnym 2012/2013 naukę w:
- w klasach I-IV szkoły podstawowej,
- w klasach I-IV ogólnokształcącej szkoły muzycznej I stopnia,
- w klasie I szkoły ponadgimnazjalnej: zasadniczej szkoły zawodowej, liceum ogólnokształcącego i technikum, klasie IV ogólnokształcącej szkoły muzycznej II stopnia, klasie IV ogólnokształcącej szkoły sztuk pięknych, klasie I liceum plastycznego lub klasie I albo VII ogólnokształcącej szkoły baletowej.
Z dofinansowania zakupu podręczników mogą również skorzystać uczniowie:
- słabowidzący,
- niesłyszący,
- z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim,
- z niepełnosprawnościami sprzężonymi w przypadku, gdy jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność wymieniona wyżej, posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, o którym mowa w art. 71b ust. 3 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty, realizujący w roku szkolnym 2012/2013 obowiązek szkolny lub obowiązek nauki w szkołach podstawowych, gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych.
Pomoc w formie dofinansowania zakupu podręczników mogą otrzymać uczniowie którzy spełniają jedno z trzech niżej wymienionych kryteriów:
• pochodzą z rodzin spełniających kryterium dochodowe, o którym mowa w art. 8 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2009 r. Nr 175, poz. 1362, ze zm.), tj. do 351 zł dochodu netto na jedną osobę w rodzinie w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku (dotyczy uczniów klas II-IV),
• w przypadku uczniów klas I szkoły podstawowej dochód na osobę w rodzinie zwiększono do 504 zł, jednocześnie uczniowie Ci nie mogą skorzystać z dofinansowania z poza kryterium dochodowego,
• pochodzą z rodzin niespełniających kryterium dochodowego, w przypadkach określonych w art. 7 ustawy z dnia 12 marca 2004r. o pomocy społecznej (np. bezrobocia, niepełnosprawności, długotrwałej lub ciężkiej choroby, bezradności w sprawach opiekuńczo – wychowawczych, przemocy w rodzinie, alkoholizmu lub narkomanii, zwłaszcza w rodzinach niepełnych lub wielodzietnych, zdarzenia losowego i sytuacji kryzysowej) na podstawie decyzji dyrektora szkoły, do której uczęszcza uczeń;
• posiadają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, o którym mowa w art. 71b ust. 3 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty, dla uczniów słabo widzących, niesłyszących, z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim oraz uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi w przypadku, gdy jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność wymieniona wyżej, realizują w roku szkolnym 2012/2013 obowiązek szkolny lub obowiązek nauki w szkołach podstawowych, gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych.
W przypadku, kiedy uczeń spełnia więcej niż jedno z powyższych kryteriów do objęcia pomocą w formie dofinansowania zakupu podręczników - decyzję w sprawie jego wyboru pozostawia się wnioskodawcy.
Sposób realizacji Programu:
Pomoc udzielana jest na wniosek rodziców ucznia (prawnych opiekunów, rodziców zastępczych), a także nauczyciela, pracownika socjalnego lub innej osoby, za zgodą przedstawiciela ustawowego lub rodziców zastępczych. Wypełniony wniosek należy złożyć do dyrektora szkoły, do której będzie uczęszczał uczeń w roku szkolnym 2012/2013 w terminie od 27.04.2012 r. do 7.05.2012 r. (termin obowiązujący dla gminy Wolsztyn).
Do wniosku należy załączyć, w zależności od sytuacji zaświadczenia o wysokości dochodów, lub uzasadnienie wniosku (w przypadku ucznia, którego rodzina nie spełnia kryterium dochodowego, lecz znajduje się w trudnej sytuacji życiowej) lub orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego wydanego przez publiczną poradnię psychologiczno – pedagogiczną.
Wartość pomocy:
Adresaci pomocy w ramach Rządowego programu pomocy uczniom w 2012 r. „Wyprawka szkolna” Maksymalna kwota dofinansowania
• dla uczniów klas I-III szkół podstawowych,
• dla uczniów klas I-IV ogólnokształcących szkół muzycznych I stopnia,
• dla uczniów niepełnosprawnych klas I-III szkół podstawowych oraz uczniów niepełnosprawnych klas I-III ogólnokształcących szkół muzycznych I stopnia, 180 zł
• dla uczniów klas IV szkół podstawowych oraz niepełnosprawnych uczniów klas IV-VI szkół podstawowych, 210 zł
• dla niepełnosprawnych uczniów gimnazjów 325 zł
• dla uczniów klas I szkół ponadgimnazjalnych i niepełnosprawnych uczniów szkół ponagimnazjalnych 352 zł
Szczegółowych informacji można uzyskać pod nr telefonu: 068-347-45-81.