W dniach 23-24.06.2012, na zaproszenie Marka i Tomasza Sztuk, Stowarzyszenie Miłośników Militariów WEST z Wolsztyna wzięło udział w II edycji Bitwy Żmigrodzkiej pt. Obrona Warszawy 1939 „Warszawo walcz!”. Impreza odbyła się w Zespole Pałacowo-Parkowym w Żmigrodzie, gdzie dla zwiedzających otwarte zostało miasteczko wojskowe oraz przygotowane przez grupy rekonstrukcyjne dioramy. Do atrakcji można było zaliczyć zejście do bunkra ziemnego, gdzie umiejscowione zostało stanowisko strzeleckie, zwiedzanie siedziby sztabowo-łącznikowej w baszcie oraz stanowisk bojowych Polaków i obozowisk niemieckich. Oczywiście każdy mógł podziwiać sprzęt, jaki zaprezentowały grupy rekonstrukcyjne a wśród nich: sprzęt bojowy i pancerny, motocykle, rowery i wyposażenie wojskowe z okresu II WŚ. W tle była odtwarzana muzyka z lat trzydziestych i marsze wojskowe, co pozwoliło wprowadzić rekonstruktorów i zwiedzających w klimat pikniku wojskowego.
Duże wrażenie na widzach robiło odtworzone z wielką dbałością o szczegóły umundurowanie i pojazdy. Przedsmakiem niedzielnego popołudnia był przejazd kolumny samochodów i wozów bojowych ulicami miasta. Na miejscu obecny był wóz transmisyjny Radia Wrocław, dzięki któremu relacje na żywo z inscenizacji gościły na antenie rozgłośni. Rekonstrukcję walk można było także zobaczyć w telewizji Polsat News. Burmistrz miasta witając wszystkich zebranych, podkreślił wagę widowiska dla rozpowszechniania wiedzy i świadomości historycznej dziękując tym samym inicjatorom II edycji Bitwy Żmigrodzkiej: Markowi i Tomaszowi Sztuk. Całość imprezy sfinansowana została przez Gminę Żmigród.
W tym roku rekonstruktorzy przedstawili epizod z września 1939r., kiedy oddziały niemieckie zdobywały Warszawę. Między frontem pałacu a wjazdem do kompleksu pałacowo-parkowego, odtworzono natarcie na barykady z udziałem niemieckiej piechoty, zwiadu motocyklowego i wozu rozpoznawczego, wymiany ognia z polskich pozycji obronnych w mieście i poddanie się obrońców. Inscenizacja opatrzona została profesjonalnym komentarzem, dzięki któremu zgromadzeni widzowie mogli poczuć się tak jakby faktycznie cofnęli się w czasie. Była to świetna okazja, aby zwłaszcza dzieci i młodzież mogły zobaczyć historię inaczej niż tylko za pośrednictwem szkolnego podręcznika.