Przemówienie Burmistrza Wolsztyna
Szanowny Księże Proboszczu!
Szanowni Zebrani!
Zebraliśmy się dzisiaj na tym Wolsztyńskim Cmentarzu, by w sposób trwały oznakować groby Powstańców Wielkopolskich. Spoczywają tu Ci, którzy polegli w trakcie walk oraz Ci, którzy zmarli śmiercią naturalną. W dzisiejszej uroczystości uczestniczą rodziny powstańców, które w tym miejscu chcę serdecznie powitać. Warto przy tej okazji przypomnieć, że mogiły powstańcze zawsze otoczone były troską i należytym szacunkiem tak ze strony władz miejskich jak i miejscowego społeczeństwa.
11 listopada to Ogólnonarodowe Święto Niepodległości. Dla mieszkańców Ziemi Wolsztyńskiej takim rzeczywistym dniem wyzwolenia i odzyskania wolności był dzień 5 Stycznia 1919 r. W dniu tym Powstańcy Wielkopolscy pod dowództwem Kazimierza Zenktelera i Stanisława Siudy, wyzwolili Wolsztyn po ponad stuletnim okresie panowania pruskiego. Od wielu już lat w dniu 5 stycznia każdego roku odbywają się uroczystości rocznicowe. Rozpoczynają się one od uroczystej Mszy Świętej w intencji Powstańców w wolsztyńskiej Farze.
Następnie odbywa się uroczysta sesja Rady Miejskiej, na której to w okolicznościowym referacie przypomina się dramatyczne wydarzenia z lat 1918, 1919 kiedy to powstańcy przynieśli wolność naszemu miastu i podjęli próbę rozszerzenia powstania na zachód o czym świadczą krwawe zmagania o Kopanicę, Kargowę, Babimost. Kolejnym punktem obchodów jest zapalenie zniczy i złożenie wiązanek kwiatów na grobach powstańczych i tablicach pamiątkowych.
Odbywa to się w uroczystej oprawie gdyż przy grobach i tablicach stoją warty w mundurach powstańczych z bronią. Są tu warty wystawione przez miejscowe grupy rekonstrukcyjne. Wiązanki kwiatów składają przedstawiciele władz miasta, władz powiatu oraz Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego.
Z wiązankami kwiatów pojawiają się również harcerze i młodzież szkolna. Z inicjatywy Regionalnej Inicjatywy Społecznej odnowione zostały nagrobki w kwaterze Powstańców i żołnierzy wojny 1920 roku. Postawiono tam okolicznościową tablicę i z okazji zakończenia renowacji odbył się uroczysty apel poległych. Pomysł trwałego oznakowania mogił powstańczych zrodził się przed kilkoma laty.
Członkowie Klubu Młodzieżowego Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego działającego przy Gimnazjum nr 2 zrobili pierwszy krok i w sposób prowizoryczny oznakowali groby powstańcze. Władze miasta zakupiły trwale emblematy w formie pieczęci z napisem Powstaniec Wielkopolski, które to na dzisiejszej uroczystości zostaną zamontowane na mogiłach powstańczych.
Oczywiście zostaną one umieszczone za zgodę rodzin, które na co dzień opiekują się grobami swoich bliskich. Udało się zlokalizować około 85 grobów powstańczych. Jest ich na pewno znacznie więcej. W wypadku gdy uda się je zlokalizować to po uzyskaniu zgody rodzin groby te zostaną oznakowane w późniejszym terminie.
Szanowni Zebrani !
Krzewienie wiedzy i pamięci o jedynym w dziejach narodu zwycięskim Powstaniu Wielkopolan, za którego sprawą po przeszło 123-letniej niewoli zostały włączone do Polski ziemie będące kolebką państwa polskiego. Jest to zadaniem towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego. Koło tego Towarzystwa, działające od ponad 20 lat na naszym terenie wspólnie z władzami miasta wiele zrobiło dla realizacji tych zamierzeń i tak:
- nakręcone zostały dwa filmy dydaktyczne o przebiegu walk powstańczych w Wolsztynie i w powiecie
- w Biuletynie Burmistrza i Rady Miejskiej zostały umieszczone informacje o walkach powstańczych na naszym terenie
- została wydana książka Huberta Rokoszewskiego i Kazimierza Żurka: „Tak przyszła wolność”
- zorganizowano uroczyste obchody 90-tej rocznicy Powstania Wielkopolskiego z rekonstrukcją przebiegu walk powstańczych w Wolsztynie.
Dzisiejsza uroczystość jest kolejnym przykładem tego, że społeczeństwo naszego mikroregionu docenia dokonania naszych przodków, którzy z bronią w ręku przynieśli wolność Wolsztynowi i Wielkopolsce.
W tym miejscu chcę w imieniu własnym i władz miasta serdecznie podziękować tym wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania dzisiejszej uroczystości:
- Księdzu Proboszczowi za religijną oprawę uroczystości;
- Rodzinom powstańczym, które swą obecnością uhonorowały uroczystość;
- Członkom Towarzystwa Pamięci, grupom rekonstrukcyjnym, młodzieży oraz pracownikom urzędu miejskiego i biura parafialnego, którzy włożyli wiele pracy w przygotowanie dzisiejszego spotkania na cmentarzu.
Andrzej Rogozinski