Przemówienie Burmistrza Wolsztyna
Panie i Panowie Dyrektorzy! Szanowni Goście!
Drogie dzieci!
Wszystko co dobre, niestety szybko się kończy – skończyły się dwumiesięczne wakacje i dziś zarówno wy jak i wasi nauczyciele wróciliście do szkoły. Dla niektórych to pierwszy dzień w murach nowej szkoły, więc tym bardziej emocjonujący. Od kilku lat tradycyjnie – co roku w innej szkole – spotykamy się , by wspólnie z uczniami, dyrektorami oświatowych placówek publicznych i niepublicznych z terenu naszej gminy oraz zaproszonymi gośćmi zainaugurować nowy rok szkolny. Wybór szkoły też jest nieprzypadkowy. Zazwyczaj, a nie inaczej jest w tym roku, mamy możliwość uczestniczenia w oddaniu do użytkowania nowego obiektu związanego z placówką, o czym wspomniał już zresztą Pan Dyrektor.
Na wstępie jednak, pozwolę sobie krótko podać kilka informacji ogólnych związanych z rozpoczynającym się rokiem szkolnym.
Szanowni Państwo!
W całej Gminie Wolsztyn naukę w szkołach podstawowych, łącznie z zerówkami, które przyjęły 413 dzieci, rozpoczyna dziś 2375 uczniów i choć wydawałoby się, że liczba ta w odniesieniu do lat ubiegłych nieco wzrosła, to trudno na razie o optymizm w tym zakresie. Wzrost liczby dzieci w zerówkach wynika bowiem z faktu, iż część rodziców 5-latków zdecydowała się posłać je do szkoły nieco wcześniej. Jak dotąd obserwujemy stosunkowo niewielkie zainteresowanie rodziców dzieci 6-letnich wcześniejszym rozpoczęciem nauki w klasie I, bowiem decyzję taką podjęło w tym roku tylko ok. 24 rodziców. W gimnazjach liczba uczniów również niestety nadal lekko spada i wynosi obecnie 1058 uczniów. Od kilku lat bardzo dużym zainteresowaniem rodziców cieszą się 9,5-godzinne i 5-godzinne przedszkola publiczne, które łącznie z przedszkolami i punktami przedszkolnymi o charakterze niepublicznym działającymi na terenie Wolsztyna, zaspokajają potrzeby w tym zakresie. Dodam, że liczba dzieci w naszej gminie objętych opieką przedszkolną w przedszkolach publicznych wynosi ponad 660, a dodatkowo wiejskie punkty przedszkolne, działające przy szkołach podstawowych przyjęły prawie 130 przedszkolaków. Placówki niepubliczne otrzymujące dofinansowanie z budżetu gminy, zapewniają dodatkowo łącznie 180 miejsc przedszkolnych. Najmłodsi obywatele naszej gminy, czyli dzieci do lat 3, mogą uczęszczać do Gminnego Żłobka dysponującego po ubiegłorocznej rozbudowie 47 miejscami. Tu również dzieci przyjmowane są w zasadzie na bieżąco.
Opiekę nad naszą młodzieżą szkolną sprawuje kilkuset nauczycieli, w liczbie 347,25 etatów oraz pracownicy obsługi i administracji – w liczbie 128,26 etatów.
Szanowni Państwo!
W roku bieżącym, udało nam się zrealizować prawie wszystkie zaplanowane remonty w naszych placówkach oświatowych. Tegoroczne wakacje – podobnie jak w latach ubiegłych - były bardzo pracowite w szkołach i przedszkolach. Z pewnością stałych nakładów stale wymagają dwie najstarsze szkoły w mieście, czyli Szkoła Podstawowa Nr 1 oraz Gimnazjum Nr 1. Obie mają już nowe dachy i okna – do wykonania w tym zakresie pozostały szkolne sale sportowe. W czasie tegorocznych wakacji w SP Nr 1 dokończono wymianę instalacji wodno-kanalizacyjnej oraz wymalowano obszerne korytarze i klatkę schodową. W Szkole Filialnej w Tłokach położono nowy chodnik przy budynku szkolnym. W Gimnazjum Nr 1 wymieniono okna w jednej z klas i w stołówce, nowe wykładziny i oświetlenie zyskało kilka klas. W Gimnazjum Nr 2 trzy klasy zyskają wkrótce nowe okna, a siłami własnymi wyremontowano kolejną łazienkę. W Szkole Podstawowej Nr 5 w Wolsztynie naprawiono dach i wymieniono drzwi wejściowe, a reszta przyznanych środków finansowych przeznaczona została na wykonanie we własnym zakresie m.in. gabinetu terapii pedagogicznej.
Szanowni Państwo! Drodzy uczniowie!
Pan dyrektor wspomniał już o odwodnieniu waszej szkoły – cieszymy się, że przyjęte rozwiązanie zdało swój pierwszy egzamin podczas lipcowej ulewy. We Wroniawach trzeba będzie w najbliższych latach wymienić pokrycie dachowe na budynku starej szkoły – w tym roku zostały przemurowane kominy, które były w najgorszym stanie technicznym. Ogrodzono też część terenu szkolnego w Szkole Filialnej w Starej Dąbrowie. W Zespole Szkolno-Gimnazjalnym w Obrze, który – przypomnę - przed wakacjami zyskał nowe wielofunkcyjne boisko sportowe, prace remontowe skupiły się na sali gimnastycznej, gdzie nastąpiła wymiana pokrycia dachowego, które w ostatnich latach sprawiało dużo problemów podczas opadów. Ze środków prewencyjnych PZU sfinansowaliśmy nowe oświetlenie zarówno sali w Obrze jaki i przy Gimnazjum w Kębłowie. Zastosowane oprawy ze źródłem światła metalohalogenkowym pozwoliły nie tylko na lepszą jakość oświetlenia, ale również na ponad 50% zmniejszenie zużycia energii.
Wiele niezbędnych remontów ma związek ze stale zaostrzanymi wymogami bezpieczeństwa pożarowego i sanitarnego. Dlatego też w części przedszkolnej Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Świętnie w dwóch salach trzeba było wykonać system okładzin sufitu z ognioodpornych płyt gipsowo-kartonowych. W trzech przedszkolach, t.j. Nr 1, Nr 5 i w Chorzeminie remonty dotyczyły kuchni, a celem było przede wszystkim dalsza poprawa warunków sanitarnych tych pomieszczeń.
Niestety, w roku bieżącym MEN nie uruchomił dodatkowych środków z rezerwy oświatowej na cele remontowe, dlatego niektóre sprawy musieliśmy nieco przesunąć w czasie. Skorzystaliśmy natomiast ze wspomnianej rezerwy i pozyskaliśmy 20 tys. zł na doposażenie uzyskanych w wyniku remontów dodatkowych pomieszczeń dydaktycznych w SP Nr 5 w Wolsztynie i ZSP w Świętnie.
Oczywiście „pełną parą” w okresie wakacyjnym działali malarze, instalatorzy, stolarze i elektrycy w pozostałych szkołach i przedszkolach, a efekty ich pracy ocenią uczniowie i rodzice, którzy dziś wkroczyli w mury szkolne. W tym miejscu pragnę podkreślić, że większość placówek wykonuje szereg prac malarsko–instalacyjnych siłami własnymi, czyli przy udziale woźnych i konserwatorów zatrudnionych w szkołach. Sytuacja taka powoduje określone oszczędności i daje możliwość wykonania większego zakresu za te same pieniądze. Dziękuję więc Państwu Dyrektorom i pracownikom poszczególnych placówek za duże osobiste zaangażowanie podczas tegorocznych wakacji, które przyniosło tak wymierne efekty.
Szanowni Państwo! Drogie dzieci!
Wielu zadań nie moglibyśmy zrealizować bez wsparcia działających na naszym terenie organizacji charytatywnych, takich jak Rotary Club Wolsztyn, który w roku bieżącym – już po raz kolejny - znacząco zainwestował w doposażenie naszych szkół w sprzęt komputerowy. Przypomnę, że wcześniej były to: Zespół Szkolno-Gimnazjalny w Obrze i Gimnazjum Nr 2 w Wolsztynie. Tym razem z nowych laptopów cieszyć się mogą uczniowie naszego dzisiejszego gospodarza, czyli Szkoły Podstawowej w Starym Widzimiu. Całe zadanie kosztowało ok. 32 tys. zł, z czego 2/3 sfinansowali wolsztyńscy Rotarianie i ich zagraniczni partnerzy. W imieniu naszego samorządu serdecznie dziękuję obecnym tu przedstawicielom Klubu – na czele z inicjatorem przedsięwzięcia, Prezydentem minionej kadencji Panem Krzysztofem Małuszkiem – za tak widoczne zaangażowanie w działalność na rzecz ziemi wolsztyńskiej i jej mieszkańców. Liczę też na dalszą dobrą współpracę w tym zakresie.
Szanowni zebrani!
Korzystając z obecności dyrektorów szkół, przedszkoli i innych instytucji związanych z oświatą, chciałbym za Państwa pośrednictwem życzyć gronom pedagogicznym i innym pracownikom dużo satysfakcji z wykonywanej pracy oraz osiągnięć Waszych uczniów, a uczniom dobrych wyników w nauce, sporcie i innych dziedzinach szkolnych.
Życzę również Państwu i sobie, aby informacje o tych sukcesach docierały do nas przez cały nowy rok szkolny.
Na koniec pozostaje mi tylko wypowiedzieć tradycyjną formułę, że rok szkolny 2013/2014 w Gminie Wolsztyn uważam za otwarty.
Dziękuję za uwagę.
Burmistrz Wolsztyna