Podsumowanie obozu „OKRĄGŁEJ SZESNASTKI” ZE ŚWIĘTNA
Harcerki i harcerze z 16 drużyny Harcerskiej „Okrągła Szesnastka” ze Świętna oraz z 18 drużyny wędrowniczej „Wielkopolska Wataha” działającej przy wolsztyńskim Liceum a wchodzące w skład Wolsztyńskiego Stowarzyszenia Harcerskiego „WIR” bawili się, odpoczywali, uczyli i pracowali na dwóch obozach harcerskich. „Okrągła Szesnastka” wędrowała po Tatrach wchodząc na szereg szczytów takich jak Giewont, Kopa Kondracka, Kasprowy Wierch, Świstówka. Harcerki i harcerze odwiedzali miejsca związane z historia Poronina, Białego Dunajca , Zakopanego / cmentarz na Pęksowym Brzyzku, Sabała, Rusinowa Polana, Dolina Chochołowska/ ale także historią harcerstwa odwiedzając grób Olgi Małkowskiej, dom w którym mieszkali państwo Małkowscy – twórcy polskiego Skautingu. Przy ogniskach i prezentując się na zewnątrz szlifowali też młodzi kabareciarze swój warsztat teatralny i muzyczny. W ramach pobytu na obozie wykonywane były prace na rzecz mieszkających w Poroninie górali. Szczególnymi wydarzeniami było też uroczyste Przyrzeczenie Harcerskie wśród pięknych lasów na polanie w pobliżu Małego Cichego oraz chrzest nowych obozowiczów , który to przyjmował w nurtach Białej Wody sam wielki herszt Janosik a także wyjątkowa Msza Święta przy kościółku w Dolinie Chochołowskiej. Był też pobyt w Nidzicy oraz wzruszająca wizyta w Wadowicach.
Wspomnieć należy dwa wydarzenia medialne a mianowicie kibicując kolarzom podczas / zapis fonetyczny/ Tur de Poloń rozwiesiliśmy transparent i nasi bliscy dzwonili, że byliśmy widoczni podczas telewizyjnej transmisji z etapu w Poroninie a kolarze pędzący na rowerach i organizatorzy wyścigu wraz z panem Czesławem Langiem z wozów towarzyszących machali wesołym harcerzom w mundurach. Drugim razem będąc w Krakowie w drodze powrotnej na krakowskim rynku podeszło do harcerek i harcerzy dwoje sympatycznych dziennikarzy z radia RMF FM i zagadnęło ich o receptę na upał. Recepta oczywiście była i w nagrodę mieli harcerze możliwość pozdrowić wszystkich harcerzy w całej Polsce za pośrednictwem radia harcerską piosenką.
Podsumowanie obozu 18 Wolsztyńskiej Drużyny Wędrowniczej „Wielkopolska Wataha”
Cel: Celem obozu była wędrówka w lasach nadleśnictwa z jednoczesnym likwidowaniem dzikich wysypisk śmieci oraz sprzątania terenów leśnych.
Drugim celem była organizacja zajęć szkoleniowo-integracyjnych dla dzieci z odwiedzanych miejscowości oraz promocja aktywnego wypoczynku i edukacja przyrodnicza.
Realizacja: Podczas obozu w okolicach Będowa i Szklarki Radnickiej uprzątnięte zostały tereny wokół jezior Słodkiego i Księżno oraz przyległe tereny leśne. Przy większości miejsc biwakowo- wędkarskich zbudowane zostały prowizoryczne kosze na śmieci. Zebrano ok 80 stu litrowych worków śmieci. W ogromnej większości były to śmieci pozostawione przez wędkarzy oraz przy dzikich miejscach biwakowych. Na terenach leśnych było stosunkowo niewiele śmieci z wyjątkiem pasów przydrożnych. Znalezione i uprzątnięte (baniaki i lejki) zostało także miejsce nielegalnego ściągania (przelewania) paliw płynnych, co prócz nielegalnego procederu powodowało skażenie terenu.
Dnia 20 sierpnia w godzinach od 15:30 do 19:00 zorganizowany został minifestyn dla dzieci i młodzieży ze Szklarki Radnickiej. W czasie festynu około czterdzieścioro dzieci integrowało się z harcerzami przy grach i zabawach oraz przy wspólnych tańcach integracyjnych i piosenkach harcerskich. Podczas spotkania zorganizowano harcerski tor przeszkód i przeprowadzone został konkursy z wiedzy harcerskiej oraz o lesie i przyrodzie.
Przy organizacji wspomogła nas Pani Sołtys Marta Małysz oraz Nadleśnictwo Sulechów, które ufundowało atrakcyjne nagrody o tematyce leśno-przyrodniczej.
Podziękowania:
Składamy serdeczne podziękowania dla Nadleśnictwa Sulechów za pomoc w organizacji obozu i festynu dla dzieci. Szczególne podziękowania składamy panu Zastępcy Nadleśniczego Wojciechowi Komczyńskiemu, pani Iwonie Patalan-Misisaszek oraz leśniczemu Leśnictwa Będów Romanowi Lipińskiemu za przychylność i umożliwienie realizacji naszych wolontariackich założeń.
Puenta:
Obóz był nie tylko okazją do dobrej zabawy, dał też harcerzom możliwość propagowania idei czystego lasu, na którym tak bardzo im zależy. Może widząc jego naturalne piękno, ktoś się zatrzyma i wyrzuci śmieci do kosza, a nie za drzewo.
Zorganizowanie harcerskich obozów było możliwe dzięki pomocy wielu sponsorów a wśród nich szczególne podziękowania należą się rodzicom uczestników, Fundacji Banku Zachodniego, Starostwu Wolsztyńskiemu, działającemu przy Parafii Rzymskokatolickiej w Ciosańcu Kołu Caritas , panom Tomkowi i Radkowi Pietrusińskim z Wolsztyna . Organizatorem obydwu obozów było Wolsztyńskie Stowarzyszenie Przyjaciół Harcerstwa „KRĄG”, któremu uczestnicy i kadra obozu zawdzięczają możliwość zorganizowania letniego wypoczynku. Wszystkim serdecznie dziękujemy !