Jak co roku, inscenizacja zorganizowana została z dużym impetem i przyciągnęła mnóstwo widzów.
Na przedpola Mławy przybyło kilkadziesiąt tysięcy osób, które obejrzały rekonstrukcję wydarzeń historycznych z udziałem ok. 400 rekonstruktorów wojskowych i cywilnych. Odwzorowanie bitwy pod Mławą jest jednym z największych w Europie widowisk z czasów II wojny światowej. Jako jedyne jest odtwarzane na bazie istniejących fortyfikacji z 1939r.
Inscenizacja miała na celu przypomnienie walki jaką stoczyła 20 Dywizja Piechoty z przeważającymi siłami wojsk nieprzyjaciela. Bitwa graniczna miała miejsce od 1 do 4 września 1939r. na przedpolu Mławy.
Widzowie zwiedzali pole bitwy już kilka dni przed rekonstrukcją tych wydarzeń, gdzie byli świadkami przygotowań, budowy pozycji i prób działań wojennych.
Inscenizacja odbyła się z udziałem wielu znamienitych zaproszonych gości. Gościem honorowym był Prezydent RP Bronisław Komorowski, któremu towarzyszyli Sekretarze Stanu Sławomir Rybicki i Maciej Klimczak.
Na scenie zasieli między innymi – jedyny żyjący uczestnik bitwy mławskiej – płk Stanisław Ślesicki; gen. bryg. Wiesław Grudziński, który reprezentował Garnizon Warszawski; zastępca Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego – gen.dyw. Andrzej Falkowski; gen.dyw.Leszek Surawski oraz dowódca 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej – płk.dypl. Piotr Żurawski; poseł RP – Mirosław Koźlakiewicz; Senator RP – Jan Maria Jackowski; Wojewoda Mazowiecki – Jacek Kozłowski; Kierownik Urzędu Kombatantów i Osób Represjonowanych – Jan Stanisław Ciechanowski oraz wielu innych gości.
W rekonstrukcji użyto epokowego sprzętu – czołgi, samochody pancerne, motocykle, rowery oraz szarża konna. Widowisko zostało wzbogacone przez pokazy pirotechniczne na bardzo wysokim poziomie. Widzowie mieli też okazję zobaczyć zrekonstruowany czołg 7TP, który podczas tej bitwy po raz pierwszy mógł być zaprezentowany jako pojazd w pełni sprawny i czynny. Został on wiernie odtworzony przez Fundację Wojskowości Polskiej między innymi dzięki funduszom pochodzącym od Prezydenta RP. Wydarzenie mogło się odbyć w ramach imprez przewidzianych w projekcie „Powiat Mławski Stolicą Kultury Mazowsza 2013”. Ponad godzinna inscenizacja została dodatkowo uatrakcyjniona pokazem aż pięciu samolotów.
W tym roku na inscenizacji został zaprezentowany autorski projekt pod nazwą Radfahrtruppen, zorganizowany przez grupy: PGRH Warta, Radfahrtruppe - Rowery Zabytkowe, GRH Kampfgruppe Hoffmeyer i GRH FLAK Abteilung. Mariusz Rostkowski jako członek Stowarzyszenia Miłośników Militariów WEST, został zaproszony przez grupę PGRH Warta do udziału w tym przedsięwzięciu.
Foto: Mariusz Rostkowski
Sylwia Rostkowska
SMM WEST
8 września 2013r. na terenie Muzeum Budownictwa Ludowego Parku Etnograficznego w Olsztynku odbyła się edukacyjna inscenizacja historyczna „Pogranicze ’39”. Była to kontynuacja cyklu wydarzeń plenerowych przygotowanych przez Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Odwoływała się ona do wydarzeń, jakie miały miejsce na ziemiach polskich w pierwszych dniach wybuchu II wojny światowej. Scenerią historyczną były walki stoczone przez Armię Modlin między 1 a 4 września 1939r. oraz sytuacja na rubieży ziem należących do II Rzeczypospolitej i III Rzeszy. Dzięki inscenizacji odgrywanej na terenie skansenu zostały przedstawione wydarzenia, które przed laty miały miejsce stosunkowo blisko Muzeum Budownictwa Ludowego Parku Etnograficznego w Olsztynku. Choć miasto to leżało do 1945r. na terenach Niemiec, to posłużyło nam za idealną oprawę do ukazania bohaterstwa żołnierzy polskich, służb pomocniczych i dziejów ludności cywilnej.
Dzięki otwartej formule tego projektu w formie żywej dioramy, widzowie mogli być bezpośrednio w centrum danego wydarzenia. Dzięki tej regule widzowie mogli samodzielnie poruszać się po miejscu odtwarzanych działań wojennych. Wszyscy obserwatorzy mogli przenieść się niemal w sam środek wydarzeń, jakie rozgrywały się na ziemiach polskich w pierwszych dniach II wojny światowej, a ponad 60 hektarów obszaru skansenu zostało zamienione na jeden dzień w polską wioskę zajmowaną przez wojska niemieckie.
Celem inscenizacji było przekazanie wiedzy historycznej i zobrazowanie sytuacji w Polsce tuż po wybuchu wojny oraz miało charakter edukacyjny. W projekcie wzięło udział ok. 200 rekonstruktorów oraz pojazdy. Armię niemiecką wspierały repliki następujących pojazdów: czołg PzKpfwll, SdKfz222 o nazwie własnej Gretchen, samochód opancerzony Kfz13, samochody ciężarowe Mercedes i Peugeot oraz motocykle. Stronę polską wspierały 3 samochody pancerne wz.34.
Program inscenizacji został tak przygotowany, aby mogły w nim wziąć udział rodziny z dziećmi.
Jako członkowie Stowarzyszenia Miłośników Militariów WEST, zostaliśmy poproszeni o przygotowanie i zaprezentowanie niemieckigo punktu opatrunkowego, do którego dostarczano rannych żołnierzy z pola bitwy. Mieliśmy pokazać pracę służb medycznych podczas działań wojennych.
Muzeum II Wojny Światowej, jako Organizator przedsięwzięcia, wyróżnił 4 osoby spośród 200 rekonstruktorów za wkład wniesiony w realizację tego projektu, w tym nas za stworzenie klimatycznego punktu opatrunowego.
Uczestnicy projektu:
Sylwia i Mariusz Rostkowscy – obsada niemieckiego punktu opatrunkowego
Waldemar Banaszyńki – dowódca pojazdu SdKfz222
Maciej Kaczmarek (gościnnie na zaproszenie SMM WEST) – kierowca pojazdu SdKfz222
Autor zdjęć:
Roman Jocher – Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
Sylwia i Mariusz Rostkowscy Piotr Kaźmierczak
Zapraszam do obejrzenia telegraficznego skrótu z tego wydarzenia.
Więcej informacji na ten temat pod adresami:
https://www.facebook.com/Muzeum.II.Wojny.Swiatowej?fref=ts
http://wyborcza.pl/1,91446,14568493,Olsztynek__Inscenizacja_walk_z_1939_r__na_pograniczu.html
http://www.tvp.pl/olsztyn/aktualnosci/rozmaitosci/pogranicze-w-ogniu/12338712