Parametry Lokomobily parowej ROBEY, nr inw. T-3956
Wymiary: długość: 300 cm, szerokość: 165 cm, wysokość: 215 cm (bez komina)
Wytwórca: Robey & Co. Lincoln, England.
Czas powstania: ok 1895 r.
Pochodzenie eksponatu: Dzierżążno gm. Mogilno.
Napędowa lokomobila przewoźna na drewnianym podwoziu oparta na metalowych kołach. Budowa: palenisko płomieniówkowe z wiszącym paleniskiem, dymnica z kominem, maszyna parowa jednocylindrowa z regulatorem obrotów Watta, Lokomobila pracowała w okolicach Inowrocławia do końca lat 30-tych używana była jako napęd do urządzeń rolniczych oraz w usługowym zestawie do młocki parowej.Obecnie ze względów bezpieczeństwa dla celu pokazów pracy lokomobili zamiast gorącej, sprężonej pary wodnej używane jest sprężone powietrze.
GMINNY MARATON MATEMATYCZNY
W związku z obchodami 160 rocznicy śmierci wybitnego matematyka, fizyka i , filozofa, ekonomisty i prawnika J.M. Hoene – Wrońskiego, gimnazjaliści z gminy Wolsztyn mieli okazję wziąć udział w I Gminnym Maratonie Matematycznym. Konkurs przeprowadzony został dwuetapowo – główna jego część odbyła się w czwartek 10 X w gościnnych murach Biblioteki Publicznej, finał zaś w piątek 11 X podczas Pikniku Naukowego na Wolsztyńskim Rynku.
W rozgrywkach wystartowało 24 zawodników – po dwie drużyny z gimnazjów gminy Wolsztyn. W każdym zespole znajdował się uczeń z klasy I, II oraz III. Maratończycy zmagali się z różnorodnymi problemami matematycznymi zebranymi w trzydziestu zadaniach. Poszczególne rundy pierwszego etapu rozpoczynały się o pełnych godzinach zegarowych i trwały 45 minut. W czasie 15 minutowych przerw uczniowie mogli trochę odpocząć, zregenerować siły poczęstunkiem przygotowanym dla zawodników, obejrzeć w bibliotece wystawę poświęconą J.M. Hoene- Wrońskiemu czy przedyskutować rozwiązania niektórych zadań. Bezpośrednio po każdej rundzie komisja konkursowa, złożona z nauczycieli matematyki: poszczególnych gimnazjów, sprawdzała prace drużyn. Ostatnią rundą pierwszego dnia Maratonu był indywidualny test, którego punktacja doliczana była do każdego zespołu. Poziom konkursu był bardzo wyrównany i właściwie do ostatnich minut nie było wiadomo, którzy zawodnicy zakwalifikują się do finału.Ostatecznie wyłoniono trzy drużyny: I m. zespół z Gimnazjum nr 1 : Angelika Fabiś, Maria Polanowska i Jakub Mikołajewski, II m. zespół z Gimnazjum w Obrze : Dominik Kaźmierczak, Hubert Nawakowski i Jakub Komczyński, III m. z zespół z Gimnazjum w Obrze: Karolina Jureczka, Maria Piosik i Karol Wajs. Finał Maratonu przeprowadzony był w formie turnieju „Jeden z dziewięciu”. Zawodnicy odpowiadali na krótkiej pytania matematyczne. Liczyła się nie tylko wiedza i umiejętności, ale również refleks. Najlepszymi maratończykami zostali: w kategorii klas pierwszych Dominik Kaźmierczak z Gimnazjum w Obrze , w kategorii klas drugich i trzecich zawodnicy z wolsztyńskiego Gim1 – Maria Polanowska i Jakub Mikołajewski. Konkurs został zorganizowany oraz wszystkie nagrody zakupione dzięki funduszom z Urzędu Miejskiego w Wolsztynie. W imieniu organizatorów oraz uczestników serdecznie dziękujemy. Już dziś zapraszamy na kolejny Maraton za rok.
mgr Anna Śnita Gimnazjum nr 1 Wolsztyn
Quest - gra uliczna
Otwarcie wystawy w Bibliotece
Otwarcie Gminnego Centrum Nauki
Podsumowanie konkursów