Jubileuszowy rok Wolsztyńskiej Parowozowni za nami! 100 lat temu powstała "Wolsztyńska Szopa", w jej setne urodziny "narodziło się" Towarzystwo Przyjaciół Wolsztyńskiej Parowozowni.
Jak chyba żaden inny, rok 2007 dostarczyły nam wielu niezapomnianych przeżyć i to nie tylko w Wolsztynie. Wolsztyńskie maszyny mogliśmy podziwiać także na innych szlakach. Ol49-69 prowadziła pociąg Costerina na Pomorzu, "Piękna Helena" dojechała do Lübben, Ok22-31 zauroczyła wszystkich Miłośników Parowozów na Węgrzech, a „oskarowa” Ok1-359 zawitała m.in. do Warszawy, Wrocławia i Chabówki, gdzie razem z Ok22-31 i Tr5-65 brała udział w Parowozjadzie.
Jak na stulatka przystało "na imprezę urodzinową naszej szopy" ściągnęli nie lada gości. Z jednej strony ponad dwudziestotysięczne tłumy Miłośników Kolei z całego świata na Paradzie Parowozów, z drugiej strony w gościnne progi zawitały takie maszyny jak mały GWR 5521 z Anglii czy olbrzymi 475.111 z Czech i opalany mazutem, szybki jaki błyskawica BR 18 201 z Niemiec. W przededniu parady po raz pierwszy mogliśmy podziwiać widowisko Światło i Dźwięk, a po transmitowanej na żywo w Internecie paradzie, w szranki stanęli maszyniści. A do tego Wybory Miss Świata Parowozów!
Błysk fleszy aparatów fotograficznych, wszędobylskie kamery operatorów telewizyjnych czy "włochate" mikrofony dziennikarzy radiowych nie dziwią już w parowozowni nikogo, a maszyniści przywykli do odpowiadania na najróżniejsze pytania dotyczące np. rodowodu "Pięknej Heleny" czy rekordów prędkości naszej "piękności". Wolsztyńskie Parowozy zawitały w tym roku na ekrany nie tylko polskich stacji telewizyjnych TVP1 (główne wydanie Wiadomości - relacja z Parady Parowozów), TVP Polonia ("Helena na parę"), TVN24, TVN Turbo, TVN CNBC Biznes, Polsat, lecz trafiły m.in. do największej publicznej japońskiej stacji telewizyjnej NHK, i to nie z "krótką migawką", lecz z dwoma trzydziestominutowymi audycjami o Wolsztynie! Wydarzenia roku jubileuszowego opisywali nie jednokrotnie dziennikarze Gazety Lubuskiej, Głosu Wielkopolskiego, a także Gazety Wybiorczej.
W jubileuszowym roku swe prace malarskie i fotograficzne na temat parowozów przedstawili najmłodsi artyści ze szkół leżących przy liniach kolejowych, na których można ujrzeć pędzące co dnia parowozy, a także miłośnicy starający się zatrzymać w kadrze zdjęcia "żyjącą maszynę parową", maszynę, jak powiadają, która ma duszę. Najpiękniejsze z prac fotograficznych przetrwają zapewne dłużej niż same parowozy, gdyż zostały zaprezentowane w wydanym z okazji Jubileuszu albumie "Wiek Pary".
A oto wykaz najważniejszych wydarzeń promocyjnych z roku obchodów 100-lecia Wolsztyńskiej Parowozowni:
4 stycznia z kamerą do "wolsztyńskiej szopy" zawitała ekipa TVP1, przygotowująca program dla dzieci na zimowe ferie.
Znany na całym świecie niemieckojęzyczny program telewizyjny "Eisenbahn Romantik", od ponad 15 lat relacjonuje najważniejsze wydarzenia kolejowe. Tym razem jednak niemieccy żurnaliści postanowili wydać książkę z najciekawszymi zakątkami "kolejowego świata". W pięknie wydanej, bogato ilustrowanej książce, nie zabrakło także Wolsztyna, jako jedynego miasta z całej Polski.
Urząd Miejski w Wolsztynie - Gminne Centrum Informacji, przystąpił do projektu szkoleniowo - doradczego "Turystyka Wspólna Sprawa" organizowanego na terenie całego kraju. 24 stycznia w Gminnym Centrum Informacji odbyło się pierwsze spotkanie poświęcone temu programowi.
24 stycznia w programie 1 TVP o godzinie 9:35 w audycji "Ferie z Jedynką" nadano reportaż z Parowozowni Wolsztyn.
26 stycznia, podczas spotkania noworocznego organizowanego przez Starostę Wolsztyńskiego "Parowozownia Wolsztyn" - PKP Cargo Zakład Taboru w Poznaniu otrzymała tytuł "Zasłużony dla Powiatu Wolsztyńskiego". W imieniu wszystkich pracowników parowozowni wyróżnienie odebrał dyrektor PKP Cargo Zakład Taboru w Poznaniu Ireneusz Wasilewski.
15 lutego 2007 r. zawiązała się wolsztyńska grupa partnerska pod nazwą "Piękno Wolsztyńskich Parowozów". W skład grupy wchodzą przedstawiciele wolsztyńskich samorządów i bazy noclegowo-gastronomicznej, Nadleśnictwa, spółki PKP CARGO, a także partnerzy z Grodziska Wlkp. i Poznania.
Kolejny już raz parowozy promują Wolsztyn i to na skalę światową. Od czwartku 22 do środy 28 lutego w Wolsztynie przebywa ekipa filmowa największej publicznej stacji telewizyjnej z Japonii. Wizyta japońskiej telewizji żywo zainteresowała media. Oto fragment filmu. Wywiad z ekipą telewizyjną największej publicznej stacji telewizyjnej nadało Radio Markury Poznań.
W czwartek 1 marca 2007 "Parowozownia Wolsztyn" otrzymała "Nagrodę Burmistrza za promowanie i wkład w rozwój Gminy Wolsztyn"
W piątek 2 marca 2007 roku w Wolsztyńskim Domu Kultury odbyło się integracyjne spotkanie byłych i obecnych pracowników Wolsztyńskiej Parowozowni z Miłośnikami Kolei. W spotkaniu uczestniczyli także przedstawiciele PKP Cargo Zakład Taboru w Poznaniu na czele z dyrektorem Ireneuszem Wasilewskim oraz Burmistrz Wolsztyna Andrzej Rogozinski.
Od 7 do 11 marca br. w Berlinie odbyły się największe targi branży turystycznej na świecie. W tym roku podczas Międzynarodowej Giełdy Turystycznej ITB w Berlinie, w Polskim Pawilonie, przy stoisku województwa Wielkopolskiego, promowana była Wolsztyńska Parowozownia. Wolsztyńskie Parowozy "zapraszały" wszystkich wchodzących do Polskiego Pawilonu. Na dużym ekranie, kilka razy dziennie prezentowany był film o parowozach i o Wolsztynie. Przed stoiskiem "Parowozowni" ustawiono atrapę semafora z napisem Wolsztyn oraz baner ze zdjęciem parowozu Ok22-31 na obrotnicy i logo miasta "Wolsztyn pełną parą".
14 marca w Gminnym Centrum Informacji w Wolsztynie, w obecności Burmistrza Wolsztyna Andrzeja Rogozinskiego, Starosty Wolsztyńskiego Ryszarda Kurpa, przedstawiciela PKP Cago z Poznania Zbigniewa Marciniaka i wielu miłośników parowozów, m.in. z Wolsztyna, Poznania, Leszna, Gniezna, Głogowa, Opola, zostało związane Towarzystwo Przyjaciół Wolsztyńskiej Parowozowni.
N a t i o n a l G e o g r a p h i c wydał serię przewodników turystycznych po Polsce. W tomie poświęconym największym atrakcjom turystycznym Wielkopolski i Kujaw nie zabrakło oczywiście Wolsztyna! Zdjęcie z Wolsztyńskiej Parowozowni umieszczono na okładce tego wydania! Na stronie 64 i 65 znajdziemy artykuł o parowozowni, a w nim zdjęcia parowozów, plan miasta oraz adresy wolsztyńskich muzeów.
Znany z telewizyjnego ekranu Tomasz Zubilewicz, prezenter TVN Meteo, wydał książkę "Polska na pogodę i niepogodę". W ciekawie wydanej książce, promowanej przez Radio Zet i TVN, nie zabrakło Wolsztyna, do którego autor przewodnika zaprasza na Paradę Parowozów.
Stronę internetową o Wolsztyńskich parowozach obejrzało od października 1998 roku do 25 kwietnia 2007 ponad milion osób z ponad 100 państw ze wszystkich kontynentów. W całym tylko roku 2007 zanotowano ponad 307.000 odsłon.
Piątek 20 kwietnia na antenie radia RMI FM z Poznania o godzinie 20:00 została nadana godzinna audycja z zaproszeniem na XV Dni Ziemi Wolsztyńskiej i Paradę Parowozów. Audycję o parowozach nadało tego samego dnia także poznańskie Radio Merkury.
Parada Parowozów. Relacja z Parady Parowozów została nadana m.in. w głównych Wiadomościach TVP1 o godzinie 19:30. Według informacji opracowanych przez Rzecznika Prasowego PKP S.A. w sprawie efektów medialnych jakie przyniosła Parada Parowozów w Wolsztynie ekwiwalent reklamowy wszystkich publikacji prasowych i telewizyjnych poświęconych paradzie wyniósł w tym roku 491 tysięcy złotych. Oznacza to, iż gdyby chciano zakupić jedną reklamę Parady Parowozów, równoważną owym publikacjom, to po zsumowaniu wartość wszystkich informacji prasowych i czasu antenowego, w którym relacjonowano tegoroczną paradę, należało by wydać na ten cel 491 tysięcy złotych. Dla porównania w roku 2006 wartość ta wynosiła 120 tysięcy złotych.
W środę 16 maja o godzinie 19:30 relacja z Parady Parowozów w TVP3 w programie "Spojrzenia".
22 maja 2007 roku o godzinie 22:00 w TVP1 retransmisja Koncertu Galowego w Teatrze Wielkim w Warszawie z okazji podsumowania konkursu "Teraz Polska", którego Wolsztyn został laureatem! Podczas wręczenia nagrody, którą odebrał Burmistrz Wolsztyna, na dużym ekranie prezentowane było zdjęcie z Parady Parowozów w Wolsztynie, a prowadzący uroczystą galę nawiązali do wolsztyńskich parowozów!
W czwartek 7 czerwca 2007 roku o godzinie 8:45 w magazynie regionalnym "Poza horyzontem", na antenie TVP3 Poznań, został nadany 15-minutowy program o Wolsztynie.
We wtorek 19 czerwca br. o godzinie 18:35 na antenie TVP Polonia w programie "Polska z bocznej drogi" film o "Helenie na parę".
Od 16 do 31 lipca na antenie TVP3 zostało wyemitowanych 30 spotów reklamowych zapraszających do Wolsztyna. Zaprezentowane były dwa 30 sekundowe filmy, które były emitowane codziennie, na przemian, m.in. przed Teleskopem, prognozą pogody i po wiadomościach sportowych.
Judyta Kurowska-Ciechańska oraz Ariel Ciechański wydali nakładem wydawnictwa Carta Blanca przewodnik po Polsce pt. "Koleje". Na stronach 92 - 99 znajdziesz w nim wiele informacji o Wolsztyńskiej Parowozowni.
We wrześniu 2005 roku Wolsztyńską Parowozownię odwiedziła ekipa filmowa z pierwszego programu telewizji holenderskiej, która przez cztery dni września 2005 roku kręciła reportaż o polskich kolejach parowych. Powstały w 2005 roku film został wyemitowany w pierwszym programie telewizji holenderskiej, natomiast od roku 2007 jest dostępny dla wszystkich miłośników kolei na całym świecie za pośrednictwem strony internetowej www.railaway.tv
Na rogatkach Wolsztyna, wjazd od strony Poznania, Zielonej Góry i Leszna ustawiono duże tablice informacyjne z zapraszającym do Wolsztyna parowozem Tr5-65.
28 lipca odbyła się organizowana przez PKP Cargo Parowozjada. Najpierw na stacji w Rabce Zarytem odbyła się prezentacja składów zabytkowych pociągów osobowych, pospiesznych, towarowych oraz towarowo - osobowych. Następnie pociągi wróciły do Chabówki, gdzie na terenie skansenu odbyła się parada parowozów i zawody drużyn parowozowych. Pierwsze miejsce zajęła drużyna wolsztyńskiego parowozu Tr5-65, w składzie Andrzej Pańczak i Ireneusz Tomiak. Drugiej miejsce przypadło także drużynie z Wolsztyna, a wywalczyli je Stanisław Komasa i Ryszard Piosik na parowozie Ok22-31.
3 sierpnia o godzinie 20:35 na antenie TVP Polonia w programie "Polska na lato" - "Ziemia Grodziska na lato" ujęcia z Wolsztyńskiej Parowozowni.
14 sierpnia 2007 o godzinie 22:45 w Pierwszym Programie TV Niemieckiej (ARD) został wyświetlony film "Die Steine von Izbica". Niektóre sceny do tego filmu kręcono na stacji kolejowej w Konotopie z udziałem wolsztyńskiego parowozu Tr5-65.
Grupa partnerska "Piękno Wolsztyńskich Parowozów" została liderem konkursu "Turystyka Wspólna Sprawa" na regionalne, markowe produkty turystyczne. Wręczenie nagród odbyło się na Międzynarodowych Targach Turystycznych Tour Salon w Poznaniu www.tws.org.pl
17 sierpnia Wolsztyńska Parowozownia została zgłoszona ogłoszonego przez gazetę "Rzeczpospolita" konkursu "Siedem cudów Polski". Tego samego dnia Wolsztyńską parowozownię odwiedziła Katrin Lechler, dziennikara z niemieckiago Radia Brandenburg.
Wolsztyn okazał się najfajniejszym miejscem odwiedzonym przez podróżników Wirtualnej Polski w sierpniu. 26% Internautów biorących udział w głosowaniu wybrało to właśnie miasto. Na drugim miejscu znalazła się Szklarska Poręba (10% głosów), na trzecim - Warszawa (9%).
16 listopada w Głosie Wielkopolskim Anna Plenzler pisze o Wolsztyńskiej Parowozowni.
23 listopada Głosie Wielkopolskim Anna Kosek przedstawia reportaż: "Nie ma jak Piękna Helena".
Parowozownia Wolsztyn w gronie "Siedmiu Cudów Polski". Podczas tegorocznych targów Tour Salon wolsztyńskie stoisko z parowozem pod parą odwiedzili dziennikarze internetowej telewizji targowej. Jedną z atrakcji tegorocznej edycji targów w Poznaniu był plebiscyt zorganizowany przez portal Travel Polska i wydawnictwo Carta Blanca. Zarówno internauci jak i czytelnicy, a także goście targów mogli oddawać swoje głosy w siedmiu kategoriach.
15 grudnia między godziną 9:05 a 10:00, na antenie Pierwszego Programu Polskiego Radia w Magazynie Turystycznym Cztery Strony Świata, Elżbieta Dzikowska opowiadała o swoich przygodach z koleją. W programie nie zabrakło akcentów wolsztyńskich.
Mamy już rok 2008. W tym roku swoje 100 urodziny będzie obchodził wyprodukowany w 1908 roku w Królewcu parowóz TKi3-87 należący do Poznańskiego Klubu Modelarzy Kolejowych, a stacjonujący w latach 1996 – 2001 w Wolsztynie. Być może będziemy mogli ponownie podziwiać go "pod parą" podczas tegorocznej Parady Parowozów, która odbędzie się 3 maja.