W ubiegły poniedziałek 17 lutego w Bibliotece Publicznej im. Stanisława Platera w Wolsztynie gościliśmy księdza Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego. Spotkanie autorskie przebiegło pod tytułem „Chodzi mi tylko o prawdę”, który nawiązuje do jednej z najnowszych książek autorstwa księdza. Ksiądz Isakowicz-Zaleski to postać wielkiego formatu dobrze znana w polskim społeczeństwie. Jego rodzina pochodzi z Kresów Wschodnich Rzeczypospolitej, z którymi związany jest do dziś. Jest duchownym Archidiecezji Krakowskiej, proboszczem parafii ormiańsko-katolickiej dla Polski Południowej, współzałożycielem i prezesem Fundacji im. Brata Alberta w Radwanowicach. W latach 70-tych był współpracownikiem opozycji demokratycznej i prasy niezależnej, a następnie związany był z Solidarnością. Znany jest jako pisarz, poeta, publicysta i felietonista między innymi „Gazety Polskiej”.
Jego pasją jest historia i literatura, interesuje się zwłaszcza kwestią ludobójstwa Ormian w 1915 roku oraz mordów dokonanych przez OUN-UPA podczas II wojny światowej. Jest autorem licznych książek dotykających problemów współczesnego Kościoła, Kresów Wschodnich, Ormian i ludobójstwa. Ponadto aktywnie działa na rzecz osób niepełnosprawnych intelektualnie, szczególnie poprzez swoją fundację. Ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski jest osobą o bogatym życiorysie, wyrazistych poglądach i bezkompromisowym działaniu, co zjednuje mu zarówno wielu sympatyków jak i krytyków.
W wypełnionej po brzegi sali biblioteki ksiądz wygłosił krótką prelekcję dotyczącą Kresów Wschodnich. Przedstawił wiele faktów historycznych o tych terenach i mieszkających tam narodowościach, które były przemilczane zarówno w czasach PRL-u jak i bywają współcześnie. W swoim wystąpieniu nawiązał również do obecnej sytuacji na Ukrainie, która według niego w mediach przedstawiana jest tendencyjnie. Jak mówił, porusza te tematy, aby bronić prawdy historycznej czym jest banderyzm oraz że należy mówić nawet o niewygodnych, trudnych i bolesnych sprawach, by nie miały więcej miejsca w przyszłości.
Podczas spotkania promowana była książka „Chodzi mi tylko o prawdę”, w której porusza najważniejsze, bliskie mu sprawy. Można w niej przeczytać o niedokończonej lustracji w polskim Kościele, homoseksualizmie części księży, zaangażowaniu politycznemu duszpasterzy, Kościele Ormiańskim czy ludobójstwie na Kresach Wschodnich. Ksiądz Isakowicz-Zaleski w wielu opowieściach odniósł się również do swoich doświadczeń z różnymi osobami publicznymi, zaprezentowanymi w książce „Personalnik subiektywny”. Jest to subiektywne przedstawienie biogramów i opisów osobistości, z którymi przyszło mu się zetknąć w życiu. Poza wymienionymi tytułami czytelnicy mogli jeszcze zakupić w bibliotece książki: „Nie zapomnij o kresach”, „Księża wobec bezpieki na przykładzie Archidiecezji Krakowskiej” – głośną książkę o postawach księży wobec inwigilacji przez SB i UB oraz „Przemilczane ludobójstwo na kresach”.
Autor nie zamierza poprzestać na tych kilku wymienionych tytułach. W jego planach jest napisanie kolejnej książki, tym razem o anegdotach z jego życia dotyczących Kresów, ludziach oraz innych pozytywnych sytuacjach oddających piękno byłych wschodnich terenów RP.