Pogrzeb odbędzie się dnia 6 marca 2014 r. o godz. 12:00 w Poznaniu
Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Pana Profesora Witolda Młynarczyka współzałożyciela i długoletniego Prezesa Stowarzyszenia Naukowego im. Roberta Kocha w Wolsztynie.
Profesor dr hab. med. Witold Marcin Młynarczyk urodził się w Stefanowie koło Zbąszynia w 1933 roku. W 1951 roku zdał maturę w Liceum Ogólnokształcącym w Wolsztynie, a 6 lat później ukończył Akademię Medyczną w Poznaniu. W 1957 roku rozpoczął karierę lekarską, odbywając staż chirurgiczny w wolsztyńskim szpitalu u doktora Mierzejewskiego. Następnie pracował jako lekarz, najpierw na Oddziale Wewnętrznym Szpitala im Raszei, później w Pogotowiu Ratunkowym , a następnie w Ośrodku Walki z Gruźlicą w Poznaniu. W 1967 roku podjął decyzję, która zaważyła na całej dalszej karierze naukowej-rozpoczął pracę w Klinice Pneumonologii Akademii Medycznej w Poznaniu, gdzie specjalizował się w chorobach wewnętrznych i pulmonologii, stając się wkrótce wielkim autorytetem w tej dziedzinie nauk medycznych. Rok 1972 to uzyskanie tytułu doktora nauk medycznych, a 1993 – habilitacja na Akademii Medycznej w Poznaniu. Szesnaście lat temu Pan Witold Młynarczyk otrzymał tytuł profesora nauk medycznych. Przez wiele lat Pan profesor pełnił funkcję kierownika Katedry i Kliniki Ftyzjomneumonologii Akademii Medycznej w Poznaniu przy ulicy Szamarzewskiego. Swoją ogromną wiedzą i doświadczeniem z dziedziny pulmonologii dzielił się z uczestnikami licznych krajowych i międzynarodowych kongresów i sympozjów naukowych. Był też konsultantem wojewódzkim i Ekspertem Wielkopolskiej Izby Lekarskiej w tym zakresie.
Pan Profesor Witold Młynarczyk był członkiem wielu towarzystw naukowych, wśród których należy wymienić: Polskie Towarzystwo Chorób Płuc, Towarzystwo Internistów Polskich, Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego. Wolsztyniakom jednak kojarzy się przede wszystkim ze Stowarzyszeniem Naukowym im. Roberta Kocha, którego był współzałożycielem i wieloletnim prezesem. Pomimo wielu obowiązków Pan Profesor z dużym oddaniem piastował swoją funkcję. Był inicjatorem i współorganizatorem tradycyjnych wolsztyńskich konferencji naukowych, na których polscy i zagraniczni specjaliści mają możliwość wymiany doświadczeń z różnych dziedzin nauk medycznych. Zainicjował też współpracę Stowarzyszenia z jednym z największych instytutów naukowych na świecie-Instytutem im. Roberta Kocha w Berlinie. Szczególny wymiar i oprawę miała konferencja zorganizowana w 100-lecie otrzymania Nagrody Nobla przez patrona Stowarzyszenia– doktora Roberta Kocha. W uznaniu i podziękowaniu za swoją działalność w 2008 roku Profesor otrzymał nagrodę Burmistrza Wolsztyna „za promowanie i wkład w rozwój Miasta i Gminy Wolsztyn”.