W Szkole Podstawowej we Wroniawach w niedzielę, 18 maja br., odbyła się szczególna uroczystość. W obecności zaproszonych gości: panów Andrzeja Rogozinskiego – Burmistrza Wolsztyna i Krzysztofa Czeszaka – Wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej, Marka Laskowskiego – Dyrektora SP Wroniawy, ks. Proboszcza Tomasza Bochyńskiego oraz licznie zgromadzonych mieszkańców Wroniaw, dokonano podsumowania pierwszej edycji, trwającego w szkole projektu e- szkołą Wielkopolska Cyfrowa Dziecięca Encyklopedia Wielkopolan.
Przygotowania trwały od miesięcy. Od stycznia, dzieci biorące udział projekcie, tworzyły biogramy ludzi zasłużonych dla rozwoju naszej gminy. Przypomnijmy, że dotyczyły one: Henryka Dąbrowskiego (nauczyciela z Kębłowa, założyciela Zespołu Pieśni i Tańca „Kębłowo”, muzyka i choreografa), Ewy Gortat ( działaczki oświaty i kultury z Wroniaw), Alojzego Weissa (najdłużej pracujący w handlu Wielkopolanina, Sybiraka) i Kazimierza Joksza ( wieloletniego dyrektora SP Wroniawy, społecznika). Grupy projektowe prezentowały swoje dokonania: wystawiono zgromadzone pamiątki, zdjęcia, dyplomy, rzeczy osobiste opisywanych osób. Czego tam nie było? Mundur harcerski pana Dąbrowskiego, kołyska, które wykonywał dla członków ZPiT „Kębłowo” , jako pamiątkę ślubną od zespołu. Kroniki prowadzonych przez Ewę Gortat organizacji i wykonane w sepii, pamiątkowe zdjęcia szkolne, jeszcze z przed wojny. Prawdziwe skarby wypożyczyła rodzina pana Alojzego Weissa: autentyczny szyld ze sklepu przy ul. Roberta Kocha 51 (wielu jeszcze go pamiętało!), książeczka wojskowa, dyplom ukończenia Szkoły Handlowej w Poznaniu z lat 20-tych. Pamiątki po panu Kazimierzu to gromadzone przez lata przedmioty codziennego użytku: laski, stare lampy, żelazka, zegary. Wszystko to można było dotknąć i dokładnie obejrzeć na przygotowanej wystawie.
Wielkim zainteresowaniem cieszyło się również stanowisko promujące książkę Kazimierza Joksza „Wspomnienia z dziejów Wroniaw”. Wroniawianie cieszyli się, że udało się wydać książkę, mimo śmierci autora w ubiegłym roku. „… W książce znalazły się wspomnienia autora i jego rozmowy. Wroniawy są ukazane z perspektywy historii i współcześnie. Opisana jest przeszłość szkoły i losy poszczególnych rodzin…”( ze wstępu do książki opatrzonego podpisem Burmistrza Wolsztyna – Andrzeja Rogozinskiego). Książka ukazała się w serii „Ocalić od Zapomnienia” wydawanej przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy Wolsztyn im. Stanisława Platera w Wolsztynie.
Atrakcją dnia było wystawienie sztuki „Śluby panieńskie, czyli komedii, która w trzech aktach dla gawiedzi szkolnej przystosowana została” na motywach sztuki A. Fredry w wykonaniu uczniów biorących udział w projekcie. Gromkie brawa zebrała także pantomima „Pan Alojzy”, bo dla wielu wjeżdżający na rowerze elegancki pan w białym kitlu, częstujący karmelkami, przywiezionymi w wózku, był jako żywy. Na koniec zaproszono wszystkich na poczęstunek, którego fundatorem była Rada Wsi Wroniawy, za co organizatorzy serdecznie dziękują!
Małgorzata Schönfeld – opiekunka zespołu projektowego