17 czerwca 2014 r. w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Wolsztyn miało miejsce spotkanie z Wiktorem Eckertem i Wawrzyńcem Jabłońskim. Współorganizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie Miłośników Historii Wojskowości. Spotkanie prowadził pan Maciej Myczka, prezes stowarzyszenia. Goście opowiadali o swoich wspomnieniach z przeżyć z obozu w Jaworznie. Inspiracją do tego spotkania były obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, które miały miejsce w naszej bibliotece 28 lutego tego roku. Wówczas okazało się, że pan Wiktor Eckert, goszczący na uroczystości, był również jednym z „żołnierzy wyklętych” prześladowanym przez komunistyczne władze i osadzonym w obozie w Jaworznie.
Obóz w Jaworznie w latach II wojny światowej funkcjonował jako filia obozu Auschwitz. Po wojnie przez 10 lat służył jako największy w Polsce obóz pracy przymusowej dla Niemców, Ślązaków. Łemków, Ukraińców i młodocianych więźniów politycznych. Zamknięto go dopiero po wielkim buncie w 1955 roku, a oficjalnie zamknięto go rok później. Więźniowie masowo ginęli z powodu chorób, głodu, wypadków przy pracy i prześladowań. Co najmniej połowa więźniów Jaworzna znalazła się tam w celu przymusowej pracy w kopalniach. System terroru w Jaworznie ściśle podporządkowano potrzebom produkcyjnym oraz indoktrynacji politycznej. Początkowo zamykano w nim niemieckich jeńców wojennych, Ślązaków, którzy podpisali volkslistę, potem również Cyganów, Łemków, Ukraińców i osoby niepewne politycznie. Po 1950 roku zamieniono go w „Progresywne Więzienie dla Młodocianych” czyli obóz pracy dla młodocianych więźniów politycznych. W czasie jego istnienia w sumie zginęło w nim co najmniej 7 tysięcy ludzi.
Na spotkanie przybyło liczne grono młodzieży z Gimnazjum nr 2 z Wolsztyna. Poza wysłuchaniem relacji gości z czasu II wojny światowej i pierwszych lat tuż po niej oraz pobytu w obozie w Jaworznie, uczniowie zobaczyli film dokumentujący istnienie obozu. Jest to historia, która dopiero od niedawna jest odkrywana i upowszechniania .