Fundacja pragnie zachęcić gimnazjalistów do rozwijania wiedzy o Polsce oraz do wykorzystywania Internetu w celu zdobywania informacji i komunikowania się, a nie wyłącznie w zabawie.
Konkurs odbywa się w Internecie: Uczestnicy muszą złożyć konta poczty elektronicznej, by można się było z nimi porozumiewać. Następnie muszą zarejestrować się na stronie konkursu. W Internecie też będą odpowiadać na pytania (test wielokrotnego wyboru), a następnie prześlą wypełniony formularz do aplikacji internetowej, która policzy punkty. Pytania będą dotyczyć wiedzy ogólnej o Polsce z dziedzin takich jak m. in.: historia, literatura, geografia, przyroda, polityka, życie codzienne, kultura, sport, sławni ludzie, słynne cytaty.
Konkurs będzie się składał z trzech etapów (rund). W pierwszej i drugiej rundzie uczestnicy będą odpowiadać na pytania (test wielokrotnego wyboru) podane na stronie internetowej konkursu. Uczniowie będą mogli wchodzić na tę stronę z każdego komputera na świecie.
Zadaniem finalistów (w trzeciej rundzie) będzie napisanie eseju na jeden z 15 podanych tematów i przesłanie go do Fundacji w określonym terminie pocztą elektroniczną.
Dodatkowo uczestnicy będą mieli możliwość wymiany informacji i dyskusji miedzy sobą oraz z innymi zainteresowanymi osobami.
Każdy z uczestników konkursu, który przejdzie do drugiej rundy otrzyma dyplom. (Jeśli nie zostanie zdyskwalifikowany w rundzie kolejnej z powodu ściągania). Wszystkie dyplomy zostaną przygotowane i rozesłane do szkół po ogłoszeniu listy laureatów konkursu.
Szczegółowe informacje dotyczące mi in. zasad kwalifikacji do drugiej i trzeciej rundy oraz nagradzania laureatów zawarte są w regulaminie konkursu, pod adresemhttp://www.know-poland.org